x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Van Gölü’nde yaşanan kirliliğine dikkat çekmek amacıyla gölün çevresindeki 430 kilometrelik güzergahta yürüyüş başlatan gönüllü aktivistler Bitlis’in Tatvan ilçesine vardı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla Van Gölü Aktivistleri Derneği tarafından Van Gölü’nde yaşanan kirliliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlik tüm hızıyla devam ediyor. Yaklaşık 10 gün önce Van il merkezinden etkinliğin startını veren grup üyeleri etap etap devam eden yürüyüşlerinin 3. Etabında Tatvan ilçesine vardı. Gönüllü aktivistler Tatvan ilçe girişinde Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO), Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP), Tatvan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Tatvan Şoförler ve Otomobilciler Odası, Tatvan Özgür-Der, STK temsilcileri ve gönüllü vatandaşlar tarafından karşılandı. STK ve gönüllü vatandaşlarında eşlik ettiği 3. etap yürüyüş kapsamında ilçe girişinden ilçe sahiline kadar “Van Gölü kirlenmesin, mavi kalsın” sloganları eşliğinde yürüyüş yapıldı. İlçenin Van Gölü kıyısında devam eden yürüyüş, Tatvan ilçe sahilinde düzenlenen kahvaltı programı ile sona erdi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinlik ile bir kez daha Van Gölü’nde yaşanan kirliliğine dikkat çekilmiş oldu. Grup üyeleri kalan etabı ise önümüzdeki günlerde yürüyecek.

Düzenlenen etkinlikle ilgili bilgi veren Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, Van TSO iş birliğiyle Van Gölü’nde yaşanan kirliliğine dikkat çekmek amacıyla “Van Gölü için sen de bir adım at” etkinliğini başlattıklarını söyledi.

Etap etap olarak devam etkinliğin dün ve bu gün olmak üzere toplam 60 kilometrelik bir yol yürüdüklerini belirten Özel, “Bu etkinliğimiz Van Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile yaklaşık 10 gün önce Van merkezden start almıştı. Toplam 430 kilometrelik yol güzergahını 8 ayrı etapta tamamlamayı planlamıştık. Bu kapsamda da bu gün 1. ve 2. Etabın ardından toplam 60 kilometre olan 3. etabı da iki günde tamamladık. Üçüncü etabımızın son 6 kilometrelik kısmını ise ilçe girişinde bizleri karşılayan Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO), Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Bitlis İl Temsilciliği, Tatvan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Tatvan Şoförler ve Otomobilciler Odası, Tatvan Özgür-Der, STK temsilcileri ve gönüllülerle birlikte yürüdük. Çok güzel bir etkinlik oldu, yoğun bir katılımla hep birlikte dikkatleri Van Gölü’ne çekmiş olduk. Van Gölü’nün koruma kanununa ihtiyacı var. İnşallah bu etkinliğimiz sayesinde de Van Gölü Koruma Kanunu da biran önce çıkmış olur. Ben bu vesile ile gerek bizleri ilçede ağırlayan Tatvan TSO’ya ve diğer STK’larımıza ve gerekse destek sunan tüm herkese teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki hafta Tatvan – Ahlat arasını kapsayan 4. Etap yürüyüşümüzü, ardından ise kalan etaplarımızı hep birlikte yürüyerek hem etkinliğimizi tamamlamış olacağız hem de tüm dikkatleri Van Gölü’ne çekmiş olacağız.” Diye konuştu.

Etkinliğin 3. Etabına katılarak etkinliğe destek veren Van TSO Başkanı Necdet Takva ise, etkinliğin önemine vurgu yaptı.

Van TSO olarak etkinliğe sonuna kadar destek verdiklerini ifade eden Takva, “Van TSO olarak desteklediğimiz etkinliğin bu gün bizlerde 3. etabına eşlik ettik. Çünkü Van Gölü hayatımızın artık ayrılmaz bir parçasıdır. Konu gerçekten çok önemli bir konu, Van Gölü bizler için dünya değeri bir varlık. Bu yüzden bizlerin de bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bu manada da bizlerin de üzerine ne düşerse sonuna kadar yapmaya hazırız ve inşallah yapacağız. Ben bu vesile ile Tatvan’da meseleye gösterilen duyarlılık ve misafirperverlikten ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

Tatvan TSO olarak grup üyelerini Tatvan’da misafir etmekten duydukları memnuniyeti dile getiren Tatvan TSO Meclis Başkanı Rıdvan Kökel, Van Gölü’ne dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinliğe destek sunan herkese teşekkürlerini iletti.

Tatvan TSO olarak ilçedeki STK ve gönüllü vatandaşlarla birlikte etkinliğe tam destek verdiklerini dile getiren Kökel, “Bizlerde “Van Gölü kirlenmesin, mavi kalsın” diyor, etkinliğe katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah bu etkinlikle birlikte bundan sonra hep birlikte el ele vererek daha temiz ve daha mavi bir Van Gölü için hep birlikte çalışacağız.” Dedi.

Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Bitlis İl Temsilcisi Cengiz Şahin de, TUTAP olarak bir farkındalık etkinliğine destek sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Van Gölü’müz gerçekten her geçen gün daha da kirleniyor. Bizlerde TUTAP olarak Van Gölümüzü kaybetmemek ve farkındalık oluşturmak adına bu etkinliğe destek sunduk. İnşallah etkinlik sayesinde de şuanda mecliste bulunan Van Gölü Koruma Kanunun biran önce yasalaşmasına katkı sunacağına inanıyorum. Çünkü bizlerin ikinci bir Van Gölü yok. O yüzden hepimizin Van Gölü için üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Bu manada da bu gün 3. Etabına eşlik ettiğimiz etkinliğin inşallah diğer etaplarına da gereken katılım ve desteği sunacağız.” Şeklinde konuştu.

Paylaş