x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından Nemrut Kalderasının UNESCO Jeopark ağına dahil edilmesi çalışmaları kapsamında ‘Nemrut Jeopark” Çalıştayı düzenlendi.


BEÜ konferans salonunda düzenlenen çalıştay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Valilik, BEÜ, İl Özel İdaresi, Bitlis, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz ve Güroymak belediyelerinin paydaş olduğu çalıştay 2 gün devam edecek.

Düzenlenen çalıştay kapsamında, Bitlis Vali Yardımcısı İzzet Cem Eser ve Bitlis Eren Üniversite Rektörü Prof Dr. Necmettin Elmastaş birer konuşma yaparak, çalıştay ve bölgenin zenginliklerinin önemine dikkat çektiler.


Düzenlenen çalıştayın 1. gün oturumu; Doç. Dr. Yunus Levent Ekinci tarafından UNESCO jeopark kriterleriyle ilgili gerekli olan “101 kriter” ile ilgili, Bitlis Valiliği Proje Koordinasyon ve Eğitim Merkezi (BİPEM) Koordinatörü Erkan Mollaköy, “Bitlis’teki muhtemel jeositler” ile ilgili ve son olarak Jeoloji Yüksek Mühendisi Gülbin Özcan Selçuk’un “Nemrut Kalderasının Jeopark olma potansiyeli” ile ilgili sunumlarıyla sona erdi.


Düzenlenen çalıştaya Bitlis Vali Yardımcısı İzzet Cem Eser, Güroymak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ramazan Cankaloğlu, BEÜ Rektörü Prof Dr. Necmettin Elmastaş, akademisyenler, kurum amirleri, Odamız Başkan Yardımcısı Yılmaz Lebit ve Odamız Genel Sekreteri Mücahit Diksin ile STK temsilcileri katıldı.

Yapılan sunumların ardından öğleden sonra ise Nemrut Kalderasında saha çalışması yapılacağı bildirildi.

Öte yandan; düzenlenen çalıştay, yarın düzenlenecek oturumlarla sona erecek.

Paylaş