x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Hakkari’den helikopterle Bitlis’e gelen Bakan Yardımcısı Coşkun, Kültür Merkezi’nde Bitlis Vali Yardımcısı Murat Kütük, DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, kurum amirleri ve işadamlarıyla toplantı yaptı.Toplantının açılış konuşmasını Bitlis Vali Yardımcısı Murat Kütük yaptı. Daha sonra söz alan Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun, Başbakan Binali Yıldırım’ın 4 Eylül 2016’da Diyarbakır’da açıkladığı ve 23 ili kapsayan cazibe merkezlerinin bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayacağını söyledi. Coşkun konuşmasında, bölgedeki illerin aynı kaderi paylaştığını belirterek, “Bu bölgenin sorunlarını çok iyi biliyoruz. 4 Eylül’den bugüne kadar çok ciddi istişare toplantıları yapıldı. Daha önce bölgeye değişik teşvik paketleri açıklandı. Onlarda yaşanan sıkıntılar göz önüne alınarak çok ciddi bir çalışma sonucunda bu cazibe merkezleri projesi Kalkınma Bakanlığı tarafından usul esaslar belirlenerek, talepler alınmaya başlandı. Ana hedef Türkiye’de gelişmesini tamamlamış, bölgesel olarak kalkınmasını istediğimiz ölçülerde tamamlayamamış iller var. Bu makası en hızlı şekilde kapatmak için bir seferberlik programı açıkladık” dedi.TERÖR NEDENİYLE EKSİK KALAN NE VARSA BERTARAF EDECEĞİZ

Devlet ve özel sektör ortaklığıyla kalkınma seferberliği hazırladıklarını da anlatan Coşkun, “Bingöl, Bitlis, Hakkari, Şırnak, Van olmak üzere 23 ilimiz makus talihini yıkacak. Terörden eksik kalan ne varsa bunu bertaraf edeceğiz. Bitlis’liyi Bitlis’te doyurmak suretiyle Bitlis’in bütün imkanlarını seferber ederek yatırımı kalıcı hale getirmek, üretimi sürdürülebilir tutmak için bu ilimizi hak ettiği yere taşıyacağız. Tabi sadece bu devlet imkanları ile olmaz. Bugün Türkiye’deki yatırımların dörtte üçü devlet tarafından yapılan yatırımlardır. Son dönemlerde bu bölgenin alt yapı yatırımları tamamlandı. Kamu, devlet bu konuda yapması gerekenleri yaptı. Eksik kalan özel sektörün yatırımları yapmasıdır. Bununda zamanı geldi artık. Bugün terörle mücadelede güvenlik güçlerimiz operasyonlarına devam ediyor. Ama bu sadece başlı başına bu bölgenin sorunlarını gidermeye yetmeyecektir. Güzel yatırımlar olacak” dedi.

Kalkınma Bakan yardımcısı Yusuf Coşkun un ve Kalkınma bankası daire başkanı ve kalkınma bankası uzmanının katılımı ile Cazibe merkezi bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bakan yardımcısı Yusuf Coşkun açılış konuşmasında kısaca cazibe merkezi ile genel bilgiler verdi.

Daha sonra soru cevap bölümüne geçildi.

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkan yardımcısı Cengiz Şahin söz alarak;

1- Ponza, perlit ve Bitlis’teki madenlerle alakalı kümelenmenin mutlaka olması gerektiğini bunun sözünü gerek Van’daki toplantıda ve gerekse Ankara da Kalkınma Bankası yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde aldık.

2- Lojistik üs Rahva bölgesinde kurulduktan sonra başta demiryolu ile olmak üzere nakliye de %45 e varan avantaj sağlanacaktır.

3- Dışarıdan yatırımcı getirmek için öncelikle hemşerilerimize davet götürüldü. Valimiz ve BETAV işbirliği ile İstanbul da bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıya Oda başkanımız Bilal Dağdağan da katılarak yatırımcılara gerekli bilgilendirme yapılmıştır.

4- Ponza perlitle alakalı Bitlis Eren Üniversitesi bünyesinde araştırma ve geliştirme merkezi açıldı. Ponzadan sadece Bims değil değişik alanlarda da kullanmak üzere araştırma yapılmaktadır.

5- Yarım kalmış imalat yatırımlarına da değinen Sayın Şahin diğer alanlarda da yarım kalmış yatırımlara biran önce diğer Bakanlıklarca da destek amaçlı paketlerin açıklaması elzemdir.  Özellikle Turizm ve Sağlık sektörü destekleri gibi.

6- Katma değeri yüksek ürünleri üretebilmek için paydaşların bir araya gelmesi gerektiği önemine değinen Şahin Cazibe merkezi programının Başta Bitlis’imize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. dedi…

Toplantıya Tatvan Ticaret ve Sanayi Odasından Meclis Başkanı İhsan Bakırhan, Yönetim kurulu başkan yardımcısı Cengiz Şahin ve Yönetim kurulu Sayman Üyesi M.Reşit Gücü katıldı.

Paylaş