x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim ve Meclis Üyelerinden oluşan bir heyetle Bitlis Eren Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Erdal Necip YARDIM’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. TATSO heyetinde, Meclis Başkanı İhsan Bakırhan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Şahin, Meclis Başkan Yardımcısı Nezir Yaman, Yönetim Kurulu Sayman Üye M. Reşit Gücü, Meclis Üyeleri İsmail Alkoç ve Bilal Kardoğan, Tatso Genel Sekreteri Rahime Yılmaz Acet hazır bulundular.

TATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Şahin, “Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası olarak, yeni görevinizde başarılar diliyoruz. Üniversiteler eğitim ile birlikte aynı zamanda üretim yerleridir. Eğitim tek başına bir anlam ifade etmez. Eğitimin pratikte uygulanması gerekir. Üniversiteler projeler üretmelidir. Bizler Üniversite ile atılacak adımlarda paydaş olmak istiyoruz. Malum Bitlis İli havzası bir turizm cenneti. Her mevsim ayrı güzellikteki doğası, tarihi eserleri, geçmişi, ve inanç turizmi ile değerlendirilmesi bizim için çok önemlidir. Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Tatvan Kaymakamlığı, Tatvan Belediyesi ve Üyelerimizle ortak çalışmalar yaparak, gerek yerli gerekse İran’dan gelecek turizm potansiyeli için çalışmalar yaptık yapıyoruz. Projelerimiz içinde Vangölü su sporları festivali, işlevini kaybetmiş fakat yeniden canlandırılmaya ihtiyacı olan Tatvan Doğu Anadolu fuarı alanında her yıl bir tekstil fuarını canlandırmak var. Ayrıca bunlara ek olarak Türkiyedeki rezervin %70’ne sahip olduğumuz ponza malzemesinin kamyonlarla dışarı taşınmasını önlemek, bunun burada işletilmesinden sonra dışarıya gönderilmesini sağlamaktır. Bu da yeni iş istihdamlarının sağlanması demektir. Bu başlıkları çoğaltmak mümkündür. Bunun için üniversitemizle ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Yeni göreviniz de tekrar Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası olarak başarılar diliyoruz.” Dedi.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip YARDIM ise; “Öncelikle ziyaretiniz için siz değerli arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bizim bu topraklara vefa borcumuz var. Ben bu yörenin insanıyım. Siirt’ten Van’a giderken Bitlis ili ve ilçelerinin doğal güzelliklerini görür ve hayranlıkla izlerdim. Tarihi öğrendikçe daha da arttı. Ben mesai saatlerine karşı bir insanım. Üniversiteler üretim yeridir. Mesai saati üniversitelerde olmaması gereken bir durumdur. Biz Üniversite olarak üretmeli projeleri paydaşlarımızla paylaşmalıyız. Aynı şekilde sizlerden de projeler bekliyoruz. Bahsettiğiniz projeler çok değerli ve üzerinde önemle durulması gereken noktalar. Turizm hammadde konusunda oldukça şanslı bir iliz. Bunları değerlendirmek için mücadele edeceğimizi bilmenizi isterim. En büyük hayallerimden biri de üniversite bünyesin tıp, eczacılık ve diş hekimliği fakültelerinin açılmasını sağlamaktır.” Dedi.

Paylaş