x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

1 Kasım seçimlerinde Bitlis Ak Parti 2. sıra Milletvekili Adayı Sayın M. Zeki PEKER odamızı ziyaret etti.

Ziyarette Odamızı temsilen,  Meclis Başkanımız Sayın İhsan BAKIRHAN’ın başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Sayın Cengiz ŞAHİN ve Erdoğan YELTEKİN, Yönetim Kurulu Sayman Üye Sayın M. Reşit GÜCÜ, Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Yılmaz LEBİT ve Nurettin GÜZELUÇAR, Meclis Üyesi Sayın Recep ATEŞ hazır bulundular.

Sayın Milletvekili adayı M. Zeki PEKER, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’na yaptığı ziyarette “Burada bulunan arkadaşlarımızı gerek iş hayatında gerek ise aile dostu olarak tanıyor ve tanışıyoruz. Burada bir aile meclisi toplantısı yapmış durumdayız. Çünkü hepinizi aileden görüyorum. Bu sebeple Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etmemin en önemli sebebi İlimiz ve ilçelerimizin sorunların çözümü için neler yapabiliriz noktasın da görüşlerinizi almaktır. Çünkü ben M. Zeki PEKER olarak Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’nın görüşlerine her zaman değer vermiş biriyim. İş adamı olarak her zaman memleketime katkı sundum. Şimdi inşallah seçilirsem bu hizmetlerimi bir adım daha öne taşımak ve İlimizin hak ettiği noktaya taşınması için elimden geleni sağlamak için sizlerden desteklerinizi istiyorum”. Şeklinde duygularını dile getirdi.

Meclis Başkanımız Sayın İhsan BAKIRHAN ise yaptığı açıklamada, “İlk önce Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’na hoş geldiniz. Medeni cesaretinizden dolayı sizi tebrik eder adaylığınızın hayırlı olmasını dilerim. Burada belirtmeliyim ki biz yani Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası olarak bir sivil toplum kuruluşuyuz. Oda olarak herhangi bir siyasi görüşümüzün olması taraf olmamız söz konusu olamaz. Tabi ki memleket için yaptıklarınız ortadadır. Odamıza kayıtlı her partiden arkadaşlarımız mevcuttur. Bu sebepledir ki söyleyebileceğimiz tek şey İlimiz için hayırlısı neyse Mevla’m onu nasip etsin.” dedi.

Meclis Başkanımız Sayın İhsan BAKIRHAN ayrıca bütün adaylara takdim edilen Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ilimizin ve ilçelerimizin sorunlarının tespitinin bulunduğu bir dosya sundu. Dosyanın içeriğinde şu maddeler yer almakta.

1.       2014 Mayıs ayından beri Turizm Bakanlığında bekleyen, komisyondan geçen Bitlis Çevre Planının acil ilana çıkması gerek. İmar ile alakalı tüm çalışmaların tamamı bu plana bağlıdır. Rahva ovasının toplulaştırma kapsamına alınması da başlı başına büyük bir sorundur. Acil çözüm üretilmesi sağlanmalı.

2.       6. bölgede olan İlimiz geçen 3 yıl içerisinde hiçbir yatırımcıya sanayi arazisi tahsisi yaptırılamadığı için, hiçbir müteşebbisi yatırım için memleketimize getirememiş bulunmaktayız. Bu sebeple hazine elinde olan arazilerin sanayicinin yatımına teşviki için tahsisinin yapılmasının sağlanması.

3.       Yatırımlarda kesinlikle sanayicinin, tacirin öncelikleri dikkate alarak ilimizdeki işsizliği azaltacak müteşebbislerin ilimize gelmesi sağlanmalıdır. Her sahada büyük devlet yatırımları gerçekleşirken tacirlerin önü açılmadığı için vatandaşlarımızı 3 kuruşluk sosyal yardımlaşma fonuna mahkûm etmemeliyiz. Yatırımlarla iş sahaları açılmalı ve bu durumun önüne geçilmeli.

4.       Geçen süreç içerisinde memleketle alakalı yapılan hiçbir işte halk ve STK’lar ile istişare edilmemiştir. Bundan sonraki süreçte yatırımların verimli olarak yapılabilmesi için bu istişare müesseseye mutlaka hayatiyet kazandırılması gerekmektedir.  

5.       Yıllardır yapıldı yapılıyor denen havaalanı inşaatı muhakkak yapılmalıdır. Bizim için çok önemli olan bu konunun oluru varsa inşaatının hemen başlanması sağlanmalı.

6.       Çevre yolu inşaatı acil yapılmalı ve şehir geçişi rahatlatılmalıdır.

7.        Gıda toptancıları, mobilyacılar, galeriler, tüpçülerin acil şehir dışına çıkarılmalı onlara uygun yer tahsisinin çevre planında belirtilen yere taşınmalıdır.

8.       Tanıtım için özel bütçe ayarlanmalı sayın valimizin tüm kanaat önderleriyle alakalı yaptığı kültürel tur organizasyonlarını çok olumlu buluyoruz. Bunun tersi olarak ilimize dışarıdan kanaat önderlerini getirecek projeler yapmalıyız. Bu hem ekonomik açıdan canlılık hem de kaynaşmayı sağlayacaktır.

9.       Son yıllarda madde bağımlısı sayısı oldukça artmış durumda. Bunun rehabilite edilmesi ve önlenmesi açısından önlemler alınması için çalışmalar başlatılması.

10.   Var olan mevcut tren hattının hızlı trene uygun hale getirilmesi. İlçemiz merkezi içinde bulunan hattın şehir dışına taşınması gerekir Ayrıca Rahva ovasında atıl durumda bulunan eski garın lojistik merkezine dönüştürülmesi.

11.   Kamu ihalelerinin şeffaf yapılmasının sağlanması. Özellikle bu konuda oldukça çok şikâyet duymaktayız.

12.   Yıllardır bir sorun olarak karşımızda duran afet kodu sorununa acil çözüm üretilmesi. Bu sadece bizim değil Van Gölü’ne sınırı olan bütün ilçelerin sorunudur. Kıyı şeridi için yapılan çalışmanın acilen uygulanmasının sağlanması

13.   Minibüsler için yeni bir ana durak belirlenmesi. Bu minibüsler için alternatif bir yol çalışmasının yapılması.

14.   Çevreye insana verdiği zarardan oldukça muzdarip olduğumuz taş ocakları için yeni sahalar açılması ve bu sahaların yerleşim yerlerinden uzakta olmasının sağlanması.

15.   Yeni açılacak olan hastanemizden dolayı devlet hastanesi, doğum evi ve SSK hastanelerinin kapanması söz konusu. Bu hastanelerin binaları yeniden güçlendirilerek hizmet vermeye devam edilmesi için çalışma yapılması.

16.   Belediye borçları ile ilgili acil çözüm üretilmesi, bu borçların ödenmesini sağlamak için kaynak oluşturulması sağlanmalıdır. Esnaf ve tacire olan 60.000.000 TL borcun acil ödenmesi ve bu sayede ilçe de ekonomik bir canlılığın sağlanması.

17.   Rahva da bulunan arazilerin 1950 yılında yapılan bir çalışma ile burada bulunan toprak yapısının tarıma uygun olmadığı belirtilmesine rağmen toplulaştırma yapılmasından dolayı arazilerin ifraz ve satışı yapılamıyor. Bu soruna acil çözüm üretilmesi.

18.   Nemrut kayak tesisinin iyileştirilmesi. Yapılmayan 2. ve 3. pistlerin de acil bir şekilde yapımına başlanması ve bitirilmesi. Ayrıca nemrut ile ilgili jeotermal çalışmaları için sanayici ve iş adamlarının teşviki sağlanmalı.

19.   Deniz ulaşımının teşvik edilmesi. Devlet eliyle gezinti teknelerinin getirilmesi ve bu şekilde diğer yatırımcılar da önünün açılmasının sağlanması.

20.   İş-kur aracılığıyla elemanların alınması olumlu bir durum. Fakat bundan önemlisi iş adamlarına yer tahsis edilerek istihdama yönelik işyerlerinin açılması bizim açımızdan daha önemlidir.

21.   AVM esnafının sorunlarının çözülmesi. AVM’nin bir pasaj görüntüsünden kurtarılıp bir alış veriş merkezi işlevinin kazandırılması. En önemlisi kesinlikle AVM satışının önüne geçilmesi.

Paylaş