x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Ak Parti MKYK üyesi Bitlis Milletvekilimiz Vedat Demiröz, Pomza ve Perlit çalıştayının sonuçları hakkında bilgi almak için Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette TATSO Meclis Üyeleri ve Yönetim Kurulu hazır bulundu. Çalışmalar hakkında Demiröz’e Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Dağdağan bilgi verdi.

Başkanımız Dağdağan; “Sayın Vekilimize ilk önce çalışmalarımızı yakından takip edip bilgiler almak için TATSO’ya ziyaret etmesinden ve ilgi alakasından dolayı kendilerine hoş geldiniz diyor yakın ilgilerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sayın Vekilim ve değerli misafirlerimiz İlimizin değeri Allah vergisi pomza ve perlitimizi bu güne kadar heba etmiş durumdayız. Uzun çalışmalar ve araştırmalar sonucu bu madenlerimizi katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmenin uğraşını verdik. 18-20 Mayıs tarihleri arasında ilk defa, Bitlis Valiliğimiz, Bitlis Eren Üniversitesi ve Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası olarak Pomza ve Perlit Çalıştayını düzenledik. Değerli katılımcı hocalarımız Türkiye de ilk defa böyle bir çalıştayla karşılaştıklarını, başka yerlerde düzenlenen çalıştayların 5-10 kişi ile sonuçlandığını fakat buradaki çalıştayın 180 kişiyle takip edilmesi karşısında memnuniyetlerini dile getirdiler. Çalıştayın katkısı muazzam olmuş ve madenlerimize sahip çıkmamız için bizleri adeta mecbur bırakmıştır. Çalıştayın hemen ardından IPA Fonu destekli bir proje için adımlar atmış bulunuyoruz. İnşallah bu proje sayesinde son zamanlarda beyaz altın diye nitelendirdiğimiz pomza ve perlitimizi hak ettiği değere kavuşturacağız. Sektörde tecrübeli fabrikaları yerinde görmek için çalışmalar yaptık. Kamyonunu maalesef 150-600 TL arasında satıyoruz. Bunun önüne geçmek istiyoruz. Kümelenme yapıp ürünün son şeklini almadan ilimizin dışına çıkmasını önlemeye çalışıyoruz. Bunu başardığımız zaman maden sahası sahipleri de üretim yapan tacirlerimizde karlı çıkacaktır. Şu anda masada bulunan bazı ürünleri görmektesiniz. Bu ürünlerin metrekaresi 120 TL civarında. Yani bir kamyon ürünü gönderip 5 metrekarelik ürün fiyatına geri alıyoruz. Üzerinde çalıştığımız IPA Projesi ile bu ürünleri burada üretip yaklaşık 150 farklı sektöre bunları sunacağız. Burada şunu da belirtmek istiyorum. Maalesef demiryolu ile gelen vagonlar buraya dolu gelip boş gidiyor. Bims sektöründeki tacirlerimiz farklı pazarlara açılmak için ürünlerini göndermek istediği zaman karayolu taşımacılığının da üstünde bir nakliyat maliyeti ile karşılaşıyorlar. Biz bunun makul bir fiyata çekilmesini ve bims üretimi yapan tacirlerimizin farklı pazarlara ulaşıp rekabet etmesini istiyoruz. Bir kez daha ziyaretinizden dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Milletvekilimiz Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Demiröz de, “ Verdiği bilgilerden dolayı Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Dağdağan’a teşekkür ederim. Çalışmalarından ve ilimizin değerlerine sahip çıktıklarından dolayı kendilerine ve ekibine saygılarımı sunuyorum. Gerçekten TATSO yine elini taşın altına koymuş ve başarı bir çalışmanın içinde bulunmuştur. Bu çalışmaları yakından takip ettim. Bizzat kendim bu konuyu birkaç defa dile getirdim. Pomza ve perlit ilimizin değerleri ve aynı zamanda ülke ekonomisine yüksek katkılar sağlayacak madenlerimiz. Bu madenlerin burada işlenmesi ve il dışına bu şekilde çıkması gerekiyor. Kullanıldığı alanları duyduğumuz zaman bizzat ben kendim de şaşırdım. Bu konuda çalışmalar yapılmasını destekliyor ve üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırım. Başkanımızın dile getirdiği demiryolu ile nakliye konusunu da takip edecek ve sonuçlandırmak için çalışmalarda bulunacağım” dedi.

Paylaş