x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Bitlis Valiliği, Bitlis Eren Üniversitesi ve Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen, “Pomza ve Perlit Çalıştayı”nın ardından çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Bitlis’te bulunan pomza ve perlitin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi, pazar alanlarının tespiti, hak ettiği ekonomik değeri kazanması, katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi ve pomza ve perlit için kümelenmenin sağlanması (pomza ve perlitin işlenmeden hammadde olarak ilin dışına çıkarılmasının önlenmesi), Bitlis ilindeki bu madenlerin rezervlerinin tespiti ve değerlendirilmesi için Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) ile Bitlis Genç İş Adamları Derneği (BİGİAD), IPA fonu destekli “Pomza ve Perlit İşleme Tesisi” projesinin ilk adımı atıldı. Sektörün önde gelen firmaları ziyaret edilerek bilgiler edinildi.

Üç günlük ziyaretlerin ardından konuşan Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Dağdağan, “Bilindiği üzere Valiliğimiz ve Bitlis Eren Üniversitesi ile birlikte 18-20 Mayıs tarihleri arasında “Pomza ve Perlit Çalıştayı”nı düzenledik. Yıllardır pomza ve perlitin hak ettiği değeri kazanması için çırpınıyorduk. Fakat karşımızda muhataplar bulamıyorduk. Çalıştay bizlere çok şey kattı. Pomza ve perlitin sadece inşaat, tarım ve kozmetikte kullanılmadığını yaklaşık 140 farklı sektörde kullanıldığı bizleri oldukça umutlandırdı. Çalıştaya katılan Prof. Dr. Fikret Yıldız hocamızın gerekli çalışmalardan sonra bunun 140 sektörle sınırlı kalmayacağını, 1400 sektöre çıkarılabileceğini söylemesi Bitlis ilinin geleceğinin altın çağının habercisiydi. Artık biz beyaz altınımızın değerinin farkındayız ve değerini kazanması için her adımı atacağız demiştik.

Dağdağan, “Saha çalışmalarına başladık. Çalıştaya katılan değerli arkadaşımız Kadir Bülbül beyin tesislerini gezdik. Modern tesislerin ilimizde kurulması yerinde işletilip değer kazanması için gözlemlerde bulunduk. IPA Fonu destekli “Pomza ve Perlit İşleme Tesisi” projemiz mevcut. Proje hayata geçtiği anda İlimizin çehresi değişecek.” dedi.

Paylaş