x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Bitlis’in Tatvan ilçesinde kurulan ilk sivil tersanenin açılışı yapıldı. 

Açılışa katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, ülke genelinde deniz sevkiyatına büyük önem verildiğini söyledi. Deniz sektörünün uluslararası düzeyde rekabeti zor olan ve dünya ticaretinin büyük bir bölümünü kapsayan bir sektör olduğunu vurgulayan Demiröz, “Deniz taşımacılığı ve deniz taşıtlarının akaryakıtlarında ÖTV’yi almıyoruz. İkinci sicile kayıtlı bütün gemilerin alımından, satımından, karından ve hiçbir şeyinden vergi almıyoruz, sadece bir yıllık harçları var. Çünkü denizcilik sektörü uluslararası düzeyde ve dünya ticaretinin büyük bölümünü taşıyan çok önemli bir sektördür. Bununla mücadele etmek için devletin deniz sektörüne çok büyük imkanları ve destekleri var. Bölgemizde ilk kez bu sektörde üretime başlayan İbrahim Beyi tebrik ediyorum. Ayrıca Tatvan’da, Türkiye’nin en büyük iki feribotunun yapımı devam ediyor. Bu feribotların her biri 50 vagon kapasitesine sahiptir. İnanın bunlardan her birinin maliyeti bir havaalanı yapımı maliyetiyle aynı değerdedir. Bunlar bizim için büyük bir nimettir. Bunun yanında devlet demir yollarının Rahva bölgesinde bir lojistik depo projesi var. Onu da tamamladığımız zaman burası tamamen bir ticaret alana haline gelebilir” dedi.

Resmi olarak burada ilk defa tersane kurulduğunu kaydeden Bitlis Valisi Ahmet Çınar ise, “Van Gölü üzerinde toplam 185 adet tekne bulunuyor ve bunların tamamının tamir edilebileceği, bakımının yapılabileceği veya yeni teknelerin imalatının yapılması için resmi olarak hiçbir sivil tersane yoktu. Buranın kurulması çok önemli. Kısa sürede çok gelişeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Tersane sahibi İbrahim Kuzucu da, “Yeni kurdukları tersanede gemi, tekne, yat imalatı ve bakım onarımını yapacaklarını, şu an itibarıyla 20 kişiye istihdam alanı sağladık. İnşaa edilecek ilk Tenezzüh Gemisi olarak hizmet verecek olan geminin boyutları uzunluk 24 mt, genişlik ise 8 mt olup kıyı havzasında yer tahsisi olmadığından sanayide kurulan ve bugün açılışı yapılan tesiste inşasına devam edecek. Son olarak bunun Van Gölü için büyük bir girişim olduğunu gemi inşalarının devamının halkımızın talebine göre sürdürüleceğini, daha nice gemilerin yapılacak” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Açılış törenine Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, AK Parti Bitlis İl Başkanı Nesrullah Tanglay, Bitlis İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Aydoğdu, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İhsan Bakırhan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başkan Yardımcısı Cengiz Şahin, Yönetim Kurulu Sayman Üye M. Reşit Gücü, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve esnaflar katıldı.

Paylaş