x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin AŞUT ve Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem SAĞLAM’ın ev sahipliği yaptığı görüşmeye Tatvan Kaymakamı Murat ERKAN, Tatvan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Bilal DAĞDAĞAN, Başkan Yardımcıları Cengiz ŞAHİN ve Erdoğan YELTEKİN, Yönetim Kurulu Üyeleri Yılmaz LEBİT, Nurettin GÜZELUÇAR, Üyeler İdris DAĞDAĞAN, Ümit DURMUŞ ile TATSO Genel Sekreteri Rahime YILMAZ ACET katıldı. 

Görüşmede, Tatvan’ın ekonomik yapısı hakkında bilgi veren Tatvan TSO Başkanı DAĞDAĞAN, tarımdan turizme kadar birçok alanda Tatvan’ın zengin bir ekonomik yapıya sahip olmasına rağmen pazarlama ve markalaşma noktasında sıkıntı yaşadıkları için istedikleri ekonomik güce ulaşamadıklarını söyledi. Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip ilçesi olduklarını da vurgulayan Dağdağan şöyle konuştu: 

“Nüfusumuzun yüzde 72’sini 0-29 yaş arası insanımız oluşturuyor. Üstelik eğitimli ve nitelikli insanımız da var ancak onlara iş imkânı sağlayabilecek ortamımız kısıtlı. Bu nedenle yatırımlarınızı bekliyoruz. Tatvan; su sporları, yamaç paraşütü, yayla turizmi ya da jeotermal turizm açısından çok müsait. Tarıma elverişli topraklarımız bulunmakta. Türkiye’nin patates üretiminin yüzde 7’si ilçemizde gerçekleştiriyor. Türkiye’nin pomza ve perlit rezervinin yüzde 70’ine sahibiz. Hayvancılıkta da eski gücümüzü yakalamaya başladık. Geçmişte Libya et ithalatını bölgemizden karşılıyordu. Bir dönem bu konuda sıkıntı yaşansa da şu sıralar canlı hayvan popülasyonumuz yine artmaya başladı.”

“Nemrut Dağı önemli bir imkan”
Tatvan’ın stratejik bir konumda bulunduğuna dikkat çeken Tatvan Kaymakamı Murat ERKAN ise batıdan gelen tüm yolların Tatvan’da birleştiğini ve oradan Doğu’ya açıldığını söyledi. Deniz, hava, kara ve demiryolu bağlantısı bulunan nadir ilçeler arasında yer aldıklarına dikkat çeken ERKAN, Tatvan’a yapılacak her yatırımın çarpan etkisi ile geri döneceğini anlattı. 

Nemrut Dağı hakkında da bilgi veren ERKAN, “Nemrut aktif bir yanardağ. Burada sıcak suyun bitme ihtimali çok zayıf. Bu alanda önemli yatırımlar planlanıyor. Termal turizm, termal seracılık ve hatta şehrin ısıtılmasında kullanılması yönünde çalışmalar var” dedi. 

Mersin ekonomisi hakkında bilgi veren MTSO Başkanı Şerafettin AŞUT ise kentte yaptıkları çalışmaları ve projeleri anlattı. Halkın bir arada hareket etmesinin, STK’ların halkın birlik ve beraberlik içinde hareket etmesinde daha fazla rol almasının önemine değinen Aşut, Mersin’de bunun başarıldığını söyledi. Bölgesel İnovasyon Stratejisi Projesi geliştirildiğini ve bu proje çerçevesinde tüm kesimlerin bir araya gelip aynı masa etrafında aynı hedefler doğrultusunda konuşup ilerleme imkanı yakaladığını vurgulayan AŞUT, kentlerin ilerlemesi için aynı konular etrafında toplanabilmesinin önemine dikkat çekti.

Paylaş