x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

KOSGEB tarafından verilen sıfır faizli kredilerin banka aşamasında çıkan sorunların çözümü ve Tatvan’ın tanıtımı için Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan Tatvan Belediye Başkan Yardımcısı Baki Menteş, Kosgeb İl Müdürü Cevat Kaya, Krediyi sağlayan banka müdürleri, ve sivil toplum kuruluşlarınıntemsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı da Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan yaptığı konuşmada; “Bu toplantıyı gerçekleştiren Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimine teşekkür ediyorum. Önümüzde bir sorun var ve biz bu sorunun çözümü için buradayız. Çözüm noktasında ne gerekiyorsa yapmak istiyoruz. Sorunun hangi tarafından bakarsak o taraf haklı görünüyor. Fakat bilindiği gibi sicil affı gelmesine rağmen bankalar bunu göz önünde bulundurmuyor. Yasalaşan bu affın mutlaka uygulanması gerekiyor. Verilen kredinin miktarı çok az ve KGF burada devreye giriyor. Tacirlerimize ve esnaflarımıza bu kredinin sağlanması gerekir. Gerekirse genel müdürlüklerinizle görüşün ve bu sorunu çözün.” Dedi.

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Dağdağan; “Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası olarak toplantıya katılan herkese teşekkür ediyorum. Sayın kaymakamımın dediği gibi ortada bir sorun var ve bu sorunun çözümü için burada bulunuyoruz. Malum tacirlerimiz ve esnaflarımız mağdur durumda. Devletimiz Kosgeb üzerinden bu mağduriyeti az da olsa ortadan kaldırmak için sıfır faizli bir kredi çalışması yaptı. Türkiye genelinde yaklaşık 460 bin kişi bu krediden faydalandı. Fakat bankalar aşamasında maalesef tacir ve esnaflarımız sorunlarla karşılaştı. Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptığımız araştırmada bazı bankalar masraf adı altında kesintiler, zorunlu hayat sigortası yapma ve kefil ya da ipotek istediklerini gördük. Krediyi veren Kosgeb’in bu gibi hiçbir talebi bulunmamakta. Sadece 105 TL Kosgeb’in bir kesintisi var. İlk önce bankaların bu taleplerinden vazgeçmesi lazım. Diğer bir husus çıkması için büyük uğraşlar verdiğimiz sicil affı yasası. Her sicil affı yasası çıktığında olduğu gibi son çıkan sicil affını maalesef bankalar yine uygulamamakta ısrarcı. Bunun suç olduğunu bizim gibi bankalar da biliyor”.

“Bilinmelidir ki Tacir ve Esnaf Varsa Bankalar da Vardır”

Dağdağan konuşmasının devamında “Bankalarımızdan istediğimiz Kosgeb’in verdiği bu kredi için esneklik gösterip, sicile bakmadan, 105 TL Kosgeb kesintisi dışında herhangi bir kesinti uygulamaması ve kefil ya da ipotek istememesidir. Banka müdürlerimiz burada hepsine geldikleri için teşekkür ediyorum. Ve burada şunu söylemek istiyorum. Bilinmelidir ki tacir ve esnaf varsa bankalar da vardır. Bankaların artık kötü gün dostu olma vakti gelmiştir. Ve sizlerden bunu bekliyoruz. Sayın kaymakamımın da dediği gibi genel müdürlüklerinizle görüşün ve krediyi almaya hak kazanmış bütün tacir ve esnaflarımıza kazandıkları bu haklarını sorunsuz bir şekilde sağlayın”.

“Tatvan Turizm ile Büyümeli”

“İkinci bir husus Tatvan’ın tanıtımı için verdiğimiz bir çaba söz konusu. Her platformda bunun için yoğun uğraşlar veriyoruz. Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve tacirlerimiz çoğu zaman maddi ve manevi olarak yanımızda oldular ve desteklediler. Maalesef sanayi, maden vb alanlarda hep zorluklarla karşılaşıyoruz. Yanlış yapılan planlamalardan dolayı, (Turizm havzası, toplulaştırma, afet kodu, tarım arazisi) ilk aşamadan son aşamaya kadar tacirlerimiz hep zorluklarla karşılaşıyor. Bunları aşmak için Valiliğimiz, kaymakamlığımız, üniversitemiz, belediyemiz ve bizler yoğun mücadele veriyoruz. Geçmişten gelen enkazı kaldırmak o kadar kolay değil. Bürokrasi aşamalarından bıktık ve ne pahasına olursa olsun bunları aşmamış gerek. Elimizde kalan turizmi en azından değerlendirip bacasız sanayi için sağlam adımlar atmamız lazım. Son birkaç yıldır İran’a yönelik turizmi canlandırmak istiyoruz. Bunların meyvelerini almaya başladık. Bildiğiniz gibi gelen turist alışverişini yapıp buradan ayrılmak ister. Fakat gümrük kapılarında 30 kg üzeri bagaj sorunu mevcut. Burada çelişki var. Hem turist gelsin harcama yapsın döviz bıraksın diyoruz, hem de 30 kg’dan fazla götürmesin. Bu sorunu ilçemizi ziyaret eden Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’ye ilettik. Bu sorunun çözümü noktasında yardımcı olacak”.

“Tatvan’ın tanıtımı için artık ajanslardan yararlanmak istiyoruz.”

“Tanıtım maliyetleri oldukça yüksek ve profesyonellik isteyen bir durum. Bu amaçla DAKA’dan bizlere fon ayırmasını isteyeceğiz. Sayın Belediye Başkan Yardımcımız Baki Menteş burada. Doğu Anadolu Fuarını daha aktif hale getirmek için projeler geliştireceğiz. Fuarın İran piyasasına açılması için gerekirse bir yıl Tatvan da diğer yılda İran da yapılmasını sağlayacağız. Böylece ürünleri İran da satmak için farklı bir yol bulmuş olacağız.”

“Son olarak toplantıya iştirak ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bu toplantıların daha sıklıkla yapılması gerekir. Fakat toplantıda konuşulanlar burada kalmamalı. Artık eylem planının saha da uygulanması gerekir. Söz değil icraat zamanı olduğunu bilmeliyiz.” Dedi

Paylaş