x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

DAĞDAĞAN KABOTAJ BAYRAMINI KUTLADI


1 Temmuz Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, “Türkiye ekonomide daha da güçlenebilmesi ve kendine hedef olarak belirlediği dünyanın en iyi on ekonomisi rüyasının gerçekleşmesi için denizciliğe büyük önem vermesi gerekir.” ifadesini kullandı.​

Sayın DAĞDAĞAN mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Denizcilik alanında tarihi başarılara sahip milletimizin, gemi inşası, deniz taşımacılığı, limanların modernize edilmesi ve büyütülmesi konusunda zorunluluğu vardır. Bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıklar manasına gelen kabotaj, 1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren yasa ile ekonomimizin en önemli kazanımlarından birisi olmuştur.

Akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, Van Gölünde bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı yurttaşlarımıza aittir. Kendi limanlarımız arasında yük ve yolcu taşınmasının, bağımsızlığımızın en önemli göstergelerinden olduğunu ve ekonomi için küçümsenemeyecek bir potansiyel taşıdığını unutmamalıyız.

 Bu duygu ve düşüncelerle, tüm denizcilerimizin ve ülkemizin Kabotaj Bayramı’nı gönülden kutluyorum.”

Bilal DAĞDAĞAN

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

Paylaş