x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odamızın işbirliği ve katkılarıyla hazırlanan, Ahlat ilçemize de özel olarak yer verilen “Ekonomi Siyasi ve Kültürel İşbirlikleri Temelinde Türk Devletleri Teşkilatı ve 2040 Vizyonu” konu başlıklı bilimsel kitabımız basıldı.

Günümüzde küresel bir güç haline dönüşen Türk Devletleri Teşkilatı’na akademik ve bilimsel yönden katkı sunmak amacıyla Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Öğretim Üyeleri Dr. Yılmaz Ulvi Uzun ve Dr. Hakan Kaya editörlüğünde hazırlanan “Ekonomi Siyasi ve Kültürel İşbirlikleri Temelinde Türk Devletleri Teşkilatı ve 2040 Vizyonu” konu başlıklı bilimsel yayın çalışması yapıldı.

İngilizce olarak basılan ve Literatürde bir ilk olma özelliği taşıyan kitap için TOBB Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ve Oda Başkanımız Bilal Adabağ tarafından önsöz yazılarak Ahlat ilçemizin özel konumu ve Türk Devletleri Teşkilatı için önemine vurgu yapıldı. Ahlat’ın önemine binaen kitabın arka kapağında da tarihi Selçuklu Mezarlığı fotoğrafına yer verildi.

Ekonomi, Siyaset – Uluslararası İlişkiler ve Eğitim – Kültür olmak üzere toplam 3 bölümden oluşan kitaba Türk Devletleri Teşkilatını oluşturan ülkelerden; Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Macaristan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan birçok akademisyen katkı sundu.

“İlk kitap oda başkanımıza takdim edildi”

Baskısı yapılan kitabı takdim etmek üzere odamızı ziyaret eden Öğretim Üyeleri Dr. Yılmaz Ulvi Uzun ve Dr. Hakan Kaya, ilk kitabı Oda Başkanımız Bilal Adabağ’a takdim etti.

Bilimsel çalışmaya verilen destek ve katkılardan ötürü Oda Başkanımız Bilal Adabağ’a teşekkürlerini ileten Dr. Yılmaz Ulvi Uzun ve Dr. Hakan Kaya, yapılan çalışma ile literatüre önemli bir katkı sunulduğunu ifade etti.

Türk Devletleri Teşkilatının önemine dikkat çeken Öğretim Üyeleri Dr. Yılmaz Ulvi Uzun ve Dr. Hakan Kaya, “Ortak tarihsel ve kültürel yatkınlığın yansıması üzerinde temellenen Türk Devletleri Teşkilatı kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede üye ülkeler arasındaki iş birliğini geliştirmesinin yanı sıra küresel bir güç olma yolunda da emin adımlarla ilerlemektedir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarına kavuşan Türk Devletleri’nin birbirleri ile giderek artan etkileşimi bugün ortak bir çatı altında toplanmalarına ve nihayetinde başta ekonomik, politik ve kültürel iş birlikleri olmak üzere birçok alanda paydaş olarak anılmalarına katkı sunmuştur. Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkelerin farklı alanlardaki etkileşiminden hareketle bu kitap, Türk Devletleri Teşkilatı’nı ekonomik, politik ve kültürel etkiler perspektifinden ele almıştır. Kollektif bir çalışma sonucu ortaya çıkan bu eser Türk Devletleri Teşkilatı’nın gelişim sürecine katkı sunmayı amaçlamasının yanı sıra bu alana ilgi duyan araştırmacılara teorik ve ampirik uygulamalarla güncel gelişmeleri sunmak ve literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.” Diye konuştu.

Özel katkılarından dolayı Öğretim Üyeleri Dr. Yılmaz Ulvi Uzun ve Dr. Hakan Kaya, teşekkürlerini ileten Oda Başkanımız Bilal Adabağ, oda olarak önemli bir bilimsel çalışmada yer almanın kendileri için oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

TOBB Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da gerek Türk Devletleri Teşkilatı ve gerekse Ahlat’a dair görüşlerinin kitapta yer almasının ayrıca önemli olduğuna dikkat çeken Oda Başkanımız Bilal Adabağ, kitabın akademi ve bilim dünyası için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Paylaş