x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Başkanı Sayın Bilal Dağdağan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıdığı yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararının yanlış ve kabul edilemez bir karar olduğunu bu sebeple biran önce bu hatadan geri dönülmesi gerektiğine vurgu yapan Oda Başkanımız Sayın Bilal Dağdağan, “Bir asra yakındır işgal altında ve her türlü hukuksuzluğa sahne olan, İslam dünyasının ilk kıblesi Kudüs’ün, siyonist idare ve yardakçıları tarafından başkent ilan edilmesini asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz.” Dedi.

Açıklanan karara gerek cevabın verileceğini kaydeden Oda Başkanımız Bilal Dağdağan şöyle konuştu: “İlk Kıblemiz olan Kudüs, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliğini kazanmış olan ve bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs’ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. Bu sebeple gün Filistin’e, Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya ve tüm Müslüman kardeşlerimize sahip çıkma günüdür. Eğer bu gün bu cürette izin verir ve sessiz kalırsak daha sonra söyleyecek tek sözümüz kalmayacaktır. Bu gün birlik ve beraberlik içinde gür bir sesle tepkimizi ortaya koymamız ve gereken cevabı vermemiz gerekiyor. Çünkü; Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa bizimdir ve ebede kadar da öyle kalacaktır. Hz. Ömer’lerin, Selahattin Eyyubi’lerin, Yavuz Sultan Selim ve Abdülhamid Han’ların tükendiğini ve bu zulmün payidar olacağını sananlar er veya geç ne kadar yanıldıklarını anlayacaklardır. Mescid-i Aksa, bizim nazarımızda Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’den farklı değildir. Kudüs, bize sadece Efendimiz’in değil, Hz İbrahim’in, Hz Davut’un, Hz. Süleyman’ın, Hz İsa’nın emanetidir. Kudüs, bize Hz. İshak’ın, Hz. Yakup’un, Hz. Yusuf’un ve Hz. Zekeriya ve nice peygamberlerin emanetidir ve bu ümmet omuzuna yüklenen bu peygamber emanetine sahip çıkacak kudrettedir. Biz biliriz ki Kudüs, cevelangah-ı Musa, mehd-i İsa ve sahne-i Mirac-ı Muhammed’dir. Bizler ‘Hakkını aramayan bizden değildir’ diyen bir peygamberin ümmetiyiz. İslam dünyasının, kırmızı çizgisinin çiğnendiği bütün uyarılara rağmen gelinen bu noktada, etkili tüm karar alma mekanizmalarını bir an evvel bu haksızlığa ve işgal politikasına açıkça karşı çıkmaya ve gereken her türlü tedbiri almaya davet ediyoruz. Uluslararası toplum, dünya barışını çekinmeden tehdit eden şımarık İsrail işgal devletinin ve onun her zulmünde pazarlıksız arkasında duran ABD’nin bu provokatif kararını reddetmeli ve yok sayarak dik durmalıdır.” 

Paylaş