x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TATVAN TİCARET VE SANAYİ ODASI) girişimleri ile başlatılan İran – Bitlis turizm atağı kapsamında 30 kişiden oluşan Turizm Firma Acente sahipleri Tatvan’a geldi.

İran’la başlatılan girişimler kapsamında bir süre önce İran’a giderek 4 gün boyunca burada turizm, maden, inşaat, tekstil ve gıda sektörü başta olmak üzere birçok alanda görüşmeler gerçekleştiren Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası bu girişiminin ilk meyvelerini almaya başladı. Görüşmeler neticesinde İran’da turizm alanında aktif olarak faaliyet gösteren turizm acentelerinin temsilcilerinden oluşan 30 kişilik İran kafilesi Tatvan ilçesine geldi. İran’dan Bitlis’e başlatılacak olan turizm atağı öncesi kentte bulunan tarihi ve turistik yerleri gezen İran heyeti kentin tarihi ve turistik mekânlarına hayran kaldı. Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde ilk ziyaretlerini Ahlat ilçesine gerçekleştiren İran heyeti buradaki tarihi ve turistik mekanları gezdi. Ziyaret programına ilk olarak tarihi Selçuklu Mezarlığından başlayan heyet ardından Ahlat kalesini, kümbetler, türbeler ve harabe şehri ziyaret etti. Ardından Bitlis Eren Üniversitesi’ne (BEÜ) bağlı Ahlat Meslek Yüksekokuluna geçen heyet burada faaliyet gösteren el sanatları ürünlerinin teşhir salonu gezerek, sergiye sunulan eserleri tek tek inceleme fırsatı buldu.

Heyet akabinde ise Ahlat Belediyesini ziyaret etti. TATVAN TİCARET VE SANAYİ ODASI yönetim kurulu üyeleri ve İran heyetini makamında ağırlayan Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İran heyeti üyelerine ziyaret anısına çeşitli hediyeler takdim etti.

Bu tür girişimlerin önemine vurgu yapan Başkan Çoban, girişime öncülük eden Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Dağdağan ve üyelerine ise katkılarından dolayı teşekkür etti.

“TATVAN ESNAFIDAN İRANLILARI SICAK KARŞILAMA”

Ahlat ziyaretinin ardından Tatvan ilçesine geri dönen İran heyeti bu kez de ilçede bulunan işyerlerini ziyaret ederek alışveriş yaptı. Tatvanlı esnaflar ise ilçedeki ilk alışverişlerini yapan İran heyeti üyelerini gül, şeker ve kolonya ile karşıladı. Tatvan halkı ve esnafından gördükleri misafirperverlik karşısında adeta mest olan İranlı turizmciler daha sonra ise Tatvan Belediyesi tarafından düzenlenen yemeğe katıldı.

Düzenlenen yemekte kısa bir konuşma yapan Tatvan Belediye Başkan Vekili Baki Menteş, İran heyetini Tatvan’da misafir etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Girişimin önemine vurgu yapan Menteş, İran’la yapılacak olan karşılıklı ziyaretlerin hem İran’a hem de Tatvan’a olumlu geri dönüşleri ve katkıları olacağını kaydederek, İran heyeti üyelerine ilçenin tanıtım kitaplarından hediye etti.

Programda konuşan Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bilal Dağdağan ise, daha öncesinde Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası heyeti olarak İran’a gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında 4 gün boyunca turizm, maden, inşaat, tekstil ve gıda sektörü başta olmak üzere birçok alanda görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Bu gün bunun bir sonucu olarak İran’dan gelen ilk 30 kişilik turizm ekibini misafir ettiklerini kaydeden Dağdağan, “Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası heyeti olarak daha öncesinde 10 kişilik bir ekiple 31 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında 4 günlük bir İran seyahati gerçekleştirmiştik. Bu sürede İran’da birçok ziyaretin yanı sıra turizm, maden, inşaat, tekstil ve gıda sektörü başta olmak üzere birçok alanda görüşmeler yapmıştık. Tabi bundaki asıl amacımız, durgun olan piyasaya nasıl canlılık kazandırabiliriz, bununla ilgili istişareler yapmak, bir de ambargo kalkan İran’dan ekonomik olarak nasıl faydalanabilir ve karşılıklı alışveriş yaparız, bununla ilgili çalışmalar yapmak içindi. Çok şükür bu günde bunun bir sonucu olarak bu girişimin meyvelerini almaya başladık. Bu kapsamda İran’dan gelen ilk 30 kişilik turizm ekibini ilimizde misafir ediyoruz. Gelen heyete ilimizdeki tarihi ve turistik yerlerini gezdirerek bu mekanları yerinde görmelerini sağlıyoruz. İnşallah bu ilk kafilenin ardından İran’dan gerek turizm amaçlı ve gerekse yatırım amaçlı olarak gelecek olan kişi sayısı her geçen gün artacaktır. Dolayısıyla bununda ilimiz, ilçelerimiz ve tacirlerimizin ekonomisine olumlu katkıları olacaktır. Bu anlamda karşılıklı sık sık ziyaretlerimiz devam edecektir. Ben bu vesile ile bu girişime katkı sunan herkese teşekkürlerimi iletiyorum.” diye konuştu.

İran’da gelen heyet üyeleri ise, öncelikle gördükleri ilgi, alaka ve misafirperverlikten ötürü teşekkürlerini ileterek, Bitlis ve ilçelerini gezdikten sonra duydukları hayranlıklarını dile getirdiler.

Acenteler aracılığıyla bundan sonra İran’dan Bitlis’e daha çok turist getireceklerini ifade eden İran heyeti üyeleri, gerçekleştirdikleri bu ziyaretin ardından Bitlis-İran arasında ciddi bir turizm atacağı başlatmayı hedeflediklerini ifade ettiler.

Tatvan’daki özel bir restorantta düzenlenen yemeğe Tatvan Belediye Başkan Vekili Baki Menteş, Bitlis İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Dağdağan, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu ve üyeleri ve İran heyeti üyeleri katıldı.

Paylaş