İlçemizde havalimanı ÇED bilgilendirme toplantısı yapıldı

İlçemizde yapılması planlanan havalimanı ile ilgili halkın katılımıyla Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı düzenlendi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Tatvan Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda, Havalimanı projesine ilişkin ÇED sürecinin başlatıldığı belirtildi. Sürece halkın katılımını sağlamak, faaliyet hakkında bilgilendirmek, halkın görüş ve önerilerini almak amacıyla düzenlenen toplantıda Bakanlık uzmanları tarafından projenin son durumu ve özellikleri hakkında bilgiler verilirken. Proje çalışmasını yürüten firma yetkilileri de proje ile ilgili hazırlanan raporlarla ilgili bilgilendirmede bulundu. Tatvan’ın Sorgun-Kıyıdüzü mevkiinde yapılması planlanan havalimanın detaylarının anlatıldığı toplantıda Bitlis – Tatvan Havalimanı projesinin 2018 yılı yatırım programına alınması için girişimlerin sürdüğü ifade edildi.

Düzenlenen toplantıda konuşan İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Havalimanı projesinin Tatvan’a çok şey katacağını söyledi.

Şuanda sadece yakın bölgelerden turistlerin ilçeye geldiğini kaydeden Kaymakam Özkan, “Ancak havalimanı ile birlikte birincisi ülkemizin her yanında turist alır bir pozisyona gelmiş olacağız. İkincisi ise ticaret, havalimanı sayesinde ticarette de olumlu gelişmeler yaşanacaktır. Yani hem yaz hem de kış turizmi açısından oldukça önemli adım olacaktır. Havalimanı projesinin hayata geçmesiyle ilçemizde önemli gelişmelerin önünü açacağına inanıyorum. Bunun içinde bizlerde elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Zaten tüm çalışmalar tamamlanmış durumda, ÇED sürecinin de tamamlanmasıyla birlikte geriye sadece yatırım programına alınması kalıyor. İnşallah bu müjdeli haberi de en kısa sürede alacağımıza inanıyorum. Bu vesile ile projede katkısı bulunan herkese teşekkür ediyor ve havalimanı projesinin ilimiz ve ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” Diye konuştu.

Bitlis – Tatvan Havalimanı projesi için her şeyin hazır olduğunu ifade eden Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy ise, büyük bir heyecanla yatırım programına alınmasını beklediklerini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından soru – cevap ve görüş – öneri kısmana geçilerek halkın görüş ve önerileri alındı.

Düzenlenen toplantıya İlçe Kaymakamımız Sayın Mehmet Ali Özkan, Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Başkan Yardımcısı Cengiz Şahin, TATSO Meclis Başkanı İhsan Bakırhan, kamu kurum amirleri, muhtarlar, STK temsilcileri, bakanlık ve yetkili firma temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.