x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Emin Yaşar Demirci Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. TATSO Meclis Başkanı İhsan Bakırhan, Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Dağdağan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Yeltekin, Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Lebit, Meclis Başkan Yardımcısı Nezir Yaman, Meclis Üyeleri İsmail Alkoç ve Rasim Soylu ziyarette hazır bulundular.

Ziyarette TR2 Bölge yatırımları ve İran pazarı konuşuldu. Özellikle işbirliği ortaklığına ve birlikte çalışmanın getirisi üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci “DAKA olarak özellikle İran pazarına büyük önem veriyoruz. Burada önemli olan üretilen her türlü ürünün sadece İran’a değil dünya’ya pazarlanmasını sağlamaktır. İran turizmini sadece nevruz bayramları gibi kısa vadede değil uzun vadeye bütün yıla yaymak istiyoruz. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Özellikle farsça bilen elemanlar almış bulunmaktayız. Kapıköy sınır kapısının daha aktif bir şekilde işlev kazanması için sınır kapısını modernize etmek için TOBB’dan destek aldık. Ayrıca İran kendi sınırları içindeki yolların çalışmasına başladı. Bu çalışmalar toplu taşıma araçları dışında kalan sivil araçların geçişinin daha fazla akışını sağlayacaktır. Burada şunu da belirtmek istiyorum, rekabet yerine Van’daki ve hatta gerekirse yurtiçi ve yurt dışındaki tacirlerle iş ortaklıkları yapılmalı. Van –Tatvan arasında hızlı feribot için çalışmalar yürütülmekte. Van’a gelen turistleri bu yolla Van Gölü havzasına dağıtılabilir. İran ile yapılan çalışmalar da özellikle gördük ki hazır giyim sektörüne büyük bir talep var. Buralarda hazır giyim sektörü üzerine açılacak showroomlar ile ticarete büyük katkılar sağlanabilir. Unutulmamalıdır ki Laleli piyasası da bu şekilde oluşmuştu. Bundan sonra Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası ile ortak çalışmalar yürüterek daha fazla kazanımlar nasıl elde edilebilir noktasında görüş alışverişinde bulunacağız.”

 TATSO Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Dağdağan “Ziyaretinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler son yıllarda İran piyasasından Bitlis ili ve ilçelerinin daha fazla yararlanması için çalışmalar yürütüyoruz. Bunun meyvelerini toplamaya başlayacağımız zaman maalesef değişik sebeplerden dolayı İran sınır kapılarını kapattı. Bire bir görüşmelerimiz oldu. Buraya davet ettiğimiz belediye başkanları turizm firmaları sivil toplum kuruluşları oldu. Oldukça memnun bir şekilde ayrıldılar. Fakat sınırda meydana gelen olaylar bunun halka yayılmasını engelledi. Ticaret Odası olarak yaptığımız çalışmaları artık DAKA ile ortaklaşa yürütüp bilgi akışını sağlamak istiyoruz. İran’a Ticaret Odamız bünyesinde bulunan Meslek Grupları ile toplantı yapıp mayıs ayında bir ticaret gezisi düzenlemeyi düşünüyoruz.”

DAKA ile TATSO ortak çalışmalar yürütmek için daha fazla toplantılar gerçekleştirecek.

Paylaş