x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

KİMLİK BİLDİRME SİSTEMİ/ÇALIŞAN BİLDİRİMİ PROJESİNE KAYIT EDİLEN İŞ YERLERİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 1. Sisteme Kayıt yaptıran iş yeri sorumlu işleticisi https://kbscalisan.egm.gov.tr/ adresinden giriş yaparak Kullanıcı Kodu alanına kayıt esnasında bildirmiş olduğu e posta adresini ve Şifre alanına bu adrese gelen şifresini girerek kayıt işlemine başlayacaktır.
 2. Sistemde açılan ekrandan Çalışan Ekle sekmesini tıklayarak Çalışan şahsın TC. Kimlik Numarası veya Yabancı Kimlik Numarasını girerek bu alanın karşısındaki profil resim şeklini tıklaması halinde kimlik bilgileri otomatik olarak gelecek, gelen kimlik bilgileri kontrol edilecek yanlış ise temizle butonundan ekran temizlenerek tekrar kimlik no girilecek, sorumlu işletici çalışanın işe giriş tarihi, görevi ve adresini manuel olarak girecek (şahıs yabancı ise uyruk bölümü manuel yazılacak) ve kaydet sekmesine tıklanacaktır.
 3. Sorumlu işletici mevcut tüm çalışanlarını işe başlama tarihlerine dikkat ederek sisteme kayıt edeceklerdir. Toplu veri giriş ve düşüm işlemlerinin yapılabileceği dosya formatı işyerlerinin kullanacağı web sitesine entegre edilmiştir.
 4. Çıkış işlemlerinde Çalışan Ekle Bölümünün alt tarafında yer alan İş Yerinizde Aktif Çalışanların Listesi bölümünden çıkışı yapılacak şahsın bilgilerinin yer aldığı satır seçilecek, satır sonunda bulunan İşten Çıkar butonu tıklanarak çıkış işlemi gerçekleştirilecektir.
 5. Toplu veri gönderme işleminde, Çalışan Ekle Bölümündeki Toplu Veri Giriş sekmesi tıklanarak açılan alandaki Excel Listesi İle Veri Gönderme İşlemi Yap alanından Excel Örnek butonu tıklanacak, açılan sayfa etkinleştirilerek sayfada hiçbir değişiklik yapılmadan Excel Tablosunda yer alan bilgiler doldurulacak Uyruğu bölümüne sistem içerinde verilen örnek Ülke Kodu tablosundaki ülkelerin önünde yer alan rakam girilerek dosya dijital olarak bilgisayara kaydedilecek, Dosya Seç sekmesine tıklanarak hazırlanan dosya seçilecek ve Excel Yükle butonuna tıklanarak veri girişi tamamlanacaktır. Bu bölümde toplu veri girişi yapıldığından dolayı adres bölümü bulunmamaktadır.
 6. Toplu çıkış işleminde, Çalışan Ekle bölümündeki Toplu Veri Giriş sekmesi tıklanarak açılan alandaki Excel Listesi İle Düşüm İşlemlerini Yap alanından Excel Örnek butonu tıklanacak, açılan sayfa etkinleştirilerek sayfada hiçbir değişiklik yapılmadan Excel Tablosunda yer alan bilgiler doldurulacak dosya dijital olarak bilgisayara kaydedilecek, Dosya Seç sekmesine tıklanarak hazırlanan dosya seçilecek ve Excel Yükle butonuna tıklanarak veri girişi tamamlanacaktır.
 7. İşyerinizde aktif çalışan ve daha önce çalışmış olan kişileri görmek, liste almak için Çalışan Ekle bölümündeki Çalışan Sorgulama Ekranı sekmesi tıklanarak tarih aralığı belirleyip sorgula butonuna tıklanır. 
 8. İlgili mevzuat gereği yeni işe giriş yapan çalışanların bilgileri 3 gün içerisinde sisteme kayıt edilecek, çıkış işlemlerinde aynı süre göz önünde bulundurulacaktır.
 9. Sorumlu işleticinin değişmesi halinde, yeni İşletici Kimlik Bildirme Formu doldurularak sisteme kayıt yaptırdıkları kolluk birimine 24 saat içerisinde bildireceklerdir.
 10. Herhangi bir nedenle faaliyetine son veren iş yerleri sisteme kayıt yaptırdıkları Emniyet Birimine müracaat ederek kayıtlarının pasife alınmasını talep edeceklerdir.
 11. İşletici değişikliğinin 24 saat içesinde, çalışanların ve işten ayrılanların üç gün içesinde bildirilmemesi, gerçeğe aykırı kayıt tutanların tespiti halinde ilgili mevzuat gereği idari yaptırım uygulanacaktır. Belirtilen süreler içerisinde giriş-çıkış işlemlerinin yapılmaması durumunda 2020 yılı için 53 TL para cezası uygulanacaktır. 
 12. Sistemde karşılaşılan sorunlar, talep ve önerilerle ilgili kayıt işlemini yapan personelimiz, İl Kimlik Bildirme Yönetici personelimiz ile irtibata geçilecektir.
 13. Proje kapsamındaki işlemler LOG‘larda kayıt altına alındığından yapılacak tüm işlemlerin adli ve idari tüm hukuki sorumluluğu projeye bağlanılan kullanıcı adı ve şifre sahibine aittir.

Gerekli evraklar;

Paylaş