x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal DAĞDAĞAN ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ konusunda uyarıda bulunarak, “25 Mayıs 2016 tarihinde uygulamaya konulacak yönetmelik ile ilk aşamada inşaat sektörünü ilgilendiren hususlarda belgesi olmayanlar ağır cezai işlemlere muhatap olacaktır. Üyelerimizin mağduriyet yaşamaması için mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili yerlere müracaat etmelerini ivedilikle bekliyoruz” dedi.

Başkan DAĞDAĞAN, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenen, tehlikeli ve çok tehlikeli meslek kapsamında zorunlu hale getirilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile ilgili Oda olarak Ocak ayından beri medya ve Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası web sitesi ve sosyal medya üzerinden yoğun bir şekilde bilgilendirme faaliyeti yaptıklarını belirtti.

Başkan DAĞDAĞAN yaptığı açıklamada, “Mesleki Yeterlilik Belgesi uygulaması Ülke genelinde 25 Mayıs 2016 tarihinde başlayacaktır. Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Meslekler olmak üzere Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen mesleklerde çalışanların TÜRKAK tarafından akredite edilip Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca sınavları yapılarak başarılı olanların MYK sertifikasına (Mesleki Yeterlilik) sahip olması şarttır. Tüm meslekler zamanla kapsam dâhilinde olacaktır.

25 Mayıs 2016 tarihinden sonra belirlenen kırk sekiz farklı meslekte iştigal edenlerle, müteahhitler ve inşaatçıların mağduriyet yaşamaması için Tatvan da yetkilendirilmiş şirkete başvurarak bu hizmeti Tatvan’da almalarını beklemekteyiz. Belgelendirme ücretlerinin de İşsizlik Fonu tarafından karşılanıyor olması da yine işletmelerimiz açısından önemli bir fırsattır.

Paylaş