x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Dünya genelinde yaşanan ve ekonomide yavaşlamaya yol açan Koronavirüs nedeniyle ekonomik daralma meydana gelmiştir.

Koronavirüsün dünya çapında yaygınlaşmasıyla birlikte birçok ülke içine kapanmaya başlamış, bazı ülkeler olağanüstü hal ilan etmiş, seyahat engelleri uygulamaya, konferans, panel, toplantı ve tatil rezervasyonları iptal edilmeye başlanmış, finans piyasaları sert düşüşler yaşamış, ülkeler arası ticaret azalmış hatta bazı ülkelerle yapılan ticaret durma noktasına gelmiştir. Virüs Çin, İran ve İtalya’da ciddi sayıda ölümlere yol açmış, Türkiye’de az sayıda vaka tespit edilmiş olmakla birlikte, devlet tarafından önemli ve yerinde tedbirler alınmaya başlanmıştır. Bölgemizi yakından ilgilendiren İran ve Irak sınırının kapatılması ile Türkiye için yaklaşık 17 milyar dolarlık ticaret tehlikeye girmiştir. Gümrük kapılarındaki geçişlerin durdurulmasının ardından birçok firma hâlihazırda komşu ülkelerle olan ticari ilişkilerinde verilen satış veya alım taahhütlerni ve temrinlerini yerine getiremeyecek duruma gelmiştir.

Bununla beraber İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında 81 ilde, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmuştur. Yurt genelinde birçok sektörde satışların ve tahsilatların yavaşlaması nedeniyle zincirleme bir nakit darlığının doğması da olasılık haline gelmiştir. Bu çerçevede şirketlerin birbirine olan borçlarını ödeyememeleri söz konusu olabileceği gibi Devlete ödenmesi gereken vergilerin de ödenmemesi söz konusu olabilecektir.

Sürecin devamı halinde işten çıkarmalarla karşı karşıya kalınacağı gibi, işletmeler kirasını, vergi ve SGK ödemelerini ödeyemeyecek duruma gelebilecektir. Dolayısıyla salgın hastalık yaşamın tüm katmanlarını etkileyecektir. Özellikle Bitlis gibi hizmet, tekstil, madencilik ve taahhüt sektörüne dayanan kentlerde ekonomik sıkıntılar daha çok baş gösterecektir. Yaşanan krizin ekonomik çöküntü yaratmaması için ilgili bakanlıklar, kurumlar ve üst kuruluşumuz TOBB nezlinde girişimler günler öncesinde başlatılmış ve gerekli görüşmeler ve yazışmalar yapılmıştır. 18.03.2020 tarihinde açıklanan tedbirler taleplerimizin büyük bir kısmını içermektedir. Bununla birlikte salgın hastalığın mücbir sebep olarak sayılması ve hastalıktan etkilenen bölge, sektör veya mükellefler için mücbir sebep hali ilan edilmelidir.

Zorlu bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde üyelerimizin faaliyetlerini kolaylaştırarak en iyi hizmeti sunmak amacıyla Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerimize düşen sorumluluk doğrultusunda elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası olarak Nisan ayı sonuna kadar oda üyelerimizin talepleri doğrultusunda oda belgesi, faaliyet belgesi vb belgeler (Ticaret sicil belgeleri hariç) ücretsiz olarak verilecektir. Oda belge taleplerinizi odamıza gelmeden sistemden gelen maillerinize talepleriniz doğrultusunda gönderilecektir.

TATVAN TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU

Paylaş