x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Yurtiçi ve Yurtdışından çok sayıda Akademisyenin katılımıyla ilimizde bu yıl ilki düzenlenen “Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu” düzenlenen gezi ve programı ve kapanış galası ile sona erdi.

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odamızın Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ), Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve paydaşlarla birlikte DAKA destekli olarak düzenlemiş olduğu 3 günlük “Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu” oldukça verimli geçti.

Türkiye, İngiltere, Endonezya, İran, Portekiz ve Azerbaycan’dan katılan bilim insanları tarafından 2 gün boyunca farklı oturumlarda pomza ve perlit madeninin işletilmesi, ekonomiye kazandırılması için sunumlar yapıldı. Düzenlenen sempozyumun 3. gününde ise kültürel gezi programı ve kapanış galası düzenlendi. Yoğun geçen 2 günlük sempozyumun ardından Oda Başkanımız Bilal Adabağ, Odamız Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile TOBB Bitlis GGK ve KGK kurul üyelerinin eşlik ettiği gezi programı kapsamında akademisyenler Nemrut Krater Gölü, Selçuklu Meydan Mezarlığı, kümbetler, harabe şehir ve 1071 Sultan Alparslan Otağını gezip, gece ise düzenlenen kapanış galasına katıldı.

Düzenlenen sempozyum organizasyonu ve gezi programından oldukça memnun kalan akademisyenler tek tek memnuniyetlerini dile getirerek, teşekkürlerini ilettiler.

Düzenlenen sempozyumla ilgili değerlendirmede bulunan Oda Başkanımız Bilal Adabağ, ilimizin, bölgemiz önem arz eden çok önemli bir sempozyuma ev sahipliği yaptığına dikkat çekti.

Günümüzün beyaz altını olan Pomza ve Perlit Madenlerinin gelecekte bölgemizin kaderini değiştireceğine inandığını kaydeden Oda Başkanımız Bilal Adabağ, sempozyumun bu sürecin hızlandırılmasına önemli katkılar sunacağını ifade ederek, düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Paylaş