x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odamızın, Bitlis Eren Üniversitesi’nden (BEÜ) değerli Akademisyenler Dr. Yılmaz Ulvi Uzun ve Dr. Hakan Kaya editörlüğünde hazırlanan ilk bilimsel kitabı olan “Ekonomi Siyasi ve Kültürel İşbirlikleri Temelinde Türk Devletleri Teşkilatı ve 2040 Vizyonu” konu başlıklı bilimsel kitabının yayın değerlendirmesi SSCI’lı Bilig Dergisinde yayınlandı. Kitap, akademik kadrosu ve zengin içeriğiyle akademi dünyasından tam not aldı.

TOBB Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ve Oda Başkanımız Bilal Adabağ’ın ön söz yazılarının yer aldığı, Ahlat ilçemize de özel olarak yer verilen odamızın ilk bilimsel kitabıyla ilgili yayın değerlendirmesi Türk Konseyi Proje Direktörü Farrukh Jumayev tarafından yapıldı.  Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin bilimsel yayınlar dergisi olan Bilig Dergisinde yayınlanan değerlendirmede hazırlanan kitaptan övgüyle bahsedildi.

Değerlendirmesinde kitabın içerik olarak çok değerli bilgiler içerdiğine dikkat çeken Farrukh Jumayev, kitabın Türk Devletleri Teşkilatına ve Literatüre bilimsel manada değerli katkılar sunacağına inandığını ifade etti.

Siyasi, Ekonomik ve Kültürel olmak üzere 3 bölümden oluşan kitabın içeriğinde yer alan makalelerle ilgili de tek tek değerlendirmelerde bulunan Farrukh Jumayev, “Kitap, iyi araştırılmış ve titizlikle belgelendirilmiş olup, konuyu daha derinlemesine incelemek isteyenler için değerli bir kaynak görevi gören kapsamlı bir kaynakçaya sahiptir. Sonuç olarak, “Türk Devletleri Teşkilatı: Siyaset, Ekonomi, Kültürel İşbirlikleri ve 2040 Vizyonu”, Türk dili konuşulan dünyada önemli bir rol oynayan bir örgütün ve onun siyasi, ekonomik ve siyasi açıdan üye devletlerinin yetkin ve anlayışlı bir incelemesidir. Akademisyenlerin, politika yapıcıların ve bu çeşitli ve büyüleyici bölgedeki siyasi, ekonomik ve kültürel dinamikleri kapsamlı bir şekilde anlamak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken bir eser. Yazarların dikkat çekici uzmanlığı bu iyi hazırlanmış kitapta ön plana çıkıyor ve bu da onu konuyla ilgili literatüre paha biçilemez bir katkı sunmaktadır.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Literatürde tek”

Kitap editörlerinden Dr. Yılmaz Ulvi Uzun ise, Türk Devletleri Teşkilatına üye devletlerdeki saygın akademisyenlerin bir araya gelerek hazırlamış oldukları bu kitabın literatürde tek olduğuna dikkat çekerek, yapılan bu nitelikli çalışma ile Teşkilata akademik anlamda katkı sunmayı ve Teşkilata üye devletlerde bulunan üniversiteler arasındaki iş birliklerini geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

“Yeni kitabın müjdesini paylaştı”

İlk bilimsel yayınları olan kitabın bu denli büyük beğeni almasının kendilerini ziyadesiyle mutlu ettiğini dile getiren TATSO Başkanı Bilal Adabağ ise, Editörler Dr. Yılmaz Ulvi Uzun ve Dr. Hakan Kaya başta olmak üzere çalışmada yer alan tüm akademisyenlere tebrik ve teşekkürlerini iletti.

TATSO olarak yine Dr. Yılmaz Ulvi Uzun ve Dr. Hakan Kaya editörlüğünde daha geniş kapsamlı yeni bir bilimsel kitap çalışmasının hazırlığı içinde olduklarının müjdesini paylaşan Adabağ, Türk Devletleri Teşkilatı’na akademik açıdan katkı sunma çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Paylaş