x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Nemrut Krater Gölü’ne giden yolun zirveye kadar olan kısmının açılmasından sonra bölgeye keşif amaçlı ilk ziyaret Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) ve Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Bitlis İl Temsilciliği heyeti tarafından yapıldı.

Türkiye’nin en büyük, Dünya’nın ise ikinci büyük krater gölünü zirvesinde barındıran Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Dağında Mayıs ayına girilmesine rağmen halen kalınlığı 8 metreyi buluyor. Avrupa Seçkin Destinasyonu’nun Mükemmeliyet Ödülüne sahip Nemrut Krater Gölü ve Nemrut Dağı’nda yaza girilmesine rağmen kış esareti devam ediyor. Şehir merkezindeki güneşli yaz havasıyla başlayan yolculuk zirvede ise adeta kışa dönüyor. Bölgede halen kar esareti devam ederken, kar kalınlığı yer yer 8 metreyi buluyor. Araçlarıyla kar tünelleri arasında yolculuk yapan ziyaretçiler zirveye vardığında ise bir yanda Nemrut Krater Gölü’nün diğer yandan ise Van Gölü’nün muhteşem manzarası karşısında adeta mest oluyor.

İLK ZİYARET TATSO VE TUTAP HEYETİNDEN

Nemrut Krater Gölü’ne giden yolun zirveye kadar olan kısmının açılmasından sonra bölgeye keşif amaçlı ilk ziyaret Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) ve Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Bitlis İl Temsilciliği heyeti tarafından yapıldı.

TATSO Meclis Başkanı Rıdvan Kökel ve TUTAP Bitlis İl Temsilcisi Cengiz Şahin’in yer aldığı heyet her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan kalderada keşif amaçlı gezi ve incelemelerde bulundu. Kalınlığı 8 – 9 metreleri bulan kar tünelleri arasından geçerek Nemrut’un zirvesine çeken heyet üyeleri, herkesi bu eşsiz güzelliği gelip görmek üzere Nemrut’a davet etti.

MAYIS AYINDA 8 METRE KAR

Batı illerinde sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemek için denize girdiğini ifade eden TATSO Meclis Başkanı Rıdvan Kökel, Nemrut’ta ise Mayıs ayında bile kalınlığı 8 metreyi bulan kar tünelleri olduğuna dikkat çekti.

Bitlis ve ilçelerinin havası, suyu ve doğasıyla adeta insana huzur veren bir şehir olduğunu dile getiren Kökel, “TATSO olarak TUTAP Bitlis İl Temsilciliği ile birlikte yaz sezonu öncesi bu gün Nemrut kalderasında keşif amaçlı gezi ve incelemelerde bulunduk. Buraya gelirken açıkçası bu denli çok kar beklemiyorduk, gördüğümüz kar manzarası karşısında bir hayli şaşırdık. Bu sene kış şartlarının ağır geçmesinden kaynaklı biraz geçte olsa sayın valimizin ve özel idarenin katkılarıyla yapılan yol açma çalışması neticesinde yol zirveye kadar açılmış durumda. Yolun açılmasında emeği geçen başta valimiz olmak üzere herkese ayrıca teşekkür ediyoruz. Bizlerde bunun fırsat bilerek yaz sezonu öncesi keşif amaçlı bir gezi düzenledik. Aracımızla birlikte yer yer 8 metreleri geçen kar tünelleri arasından geçip zirveye vardık. Burada bir yanımızda eşiz güzelliğiyle Nemrut Kalderası diğer yanımızda ise Van Gölü var. Burası her mevsim ayrı bir güzel, hele ki bu mevsimde apayrı bir güzelliğe bürümüş durumda. Yolun da açılmasıyla birlikte bu gün belki bizler ilk ziyareti gerçekleştirmiş olduk ama inşallah bu günden başlayarak her gün yüzlerce yerli ve yabancı turist bu güzelliği görmek için yollara düşeceğine inanıyorum. Bu manada TATSO olarak bizlerde diğer paydaşlarla birlikte huzur şehri kentimizin ticaretinin yanında turizminin de gelişmesi noktasında şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle de ben bir kez daha herkesi özellikle bu mevsimde bu güzellikleri görmek üzere Nemrut’a davet ediyorum” Diye konuştu.

AYNI ŞEHİRDE, AYNI GÜNDE 4 MEVSİMİ YAŞAMAK MÜMKÜN

TUTAP Bitlis İl Temsilcisi Cengiz Şahin ise, Bitlis ve ilçelerinde bir günde 4 mevsiminin aynı anda görmenin mümkün olduğuna dikkat çekti.

Şuanda Nemrut Krater Gölün’ün 2 bin 948 metre yükseklikteki kalderanın tam zirvesindeyiz. Mayıs ayı olması nedeniyle yazın ilk Nemrut gezisini yapalım dedik, ama hala görüyorsunuz her taraf karlarla kaplı durumda. Yani buraya hala yaz gelmedi, mevsimlerden henüz kış diyebiliriz. Zirveye ulaşana kadar birçok kar tünelinden geçmek durumda kalıyorsunuz. Her geçtiğiniz tünelin kar kalınlığı 8 metreyi buluyor. Yani eşsiz bir manzara eşliğinde güzel bir yolculuk oluyor. İl ve ilçe merkezlerimizde yaz mevsimi başlarken, buralarda ise kış sezonu sanki yeni başlamış gibi görünüyor. Aynı şehirde iki farklı manzarayı ve 4 mevsimi aynı anda yaşayabiliyorsunuz. Tabi bu durum ilimizin ayrı bir güzelliğidir. Bizler bu gün itibariyle tüm alt yapımızla turizm sezonuna hazır durumdayız. Herkesi de bu güzellikleri gelip yerinde görmeye ve keşfetmeye davet ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Paylaş