x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Odamız üyesi Sise-Ban İş Makinaları İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Acet, iş alanındaki başarı hikayesiyle adından söz ettiriyor.

Odamız Meclis Üyesi ve aynı zamanda TOBB Genel Kurul Delegesi olan Nedim Acet, hem makine alım satımı hem de madencilik alanında faaliyet gösteriyor. Adeta sektörün profesyoneli konumunda olan Acet, başarı hikayesiyle de takdirleri topluyor.

Başarı hikayesini özel bir dergi ile paylaşan Nedim Acet, başarı hikayesine dair birçok soruya cevap verdi.

Bizlerde Odamız üyesi Nedim Acet’in üye başarı hikayesini siz değerli üyelerimizle paylaşıyoruz.

Sise-Ban İş Makineleri şirketi ise hem makine alım satımı hem de madencilik alanında faaliyet gösterdiği için adeta sektörün profesyoneli konumunda. Şirketin Bitlis Tatvan’dan başlayan iş makinesi ticareti, günümüzde işlettiği maden ocaklarıyla birlikte, Türkiye’nin farklı şehirlerinde devam etmektedir. Bünyesinde farklı marka iş makinelerini barındıran Sise-Ban, son dönemde ise TSM Global’in ülkemiz pazarına sunduğu Sumitomo markasına önemli oranda yatırım gerçekleştirmiştir. Başta Şırnak olmak üzere farklı illerde maden ocağı faaliyetlerinde bulunan ve aynı zamanda iş makinesi alım-satımı gerçekleştiren Sise-Ban İş Makineleri şirketi, henüz motor revizyonu gerçekleştirmediği ve 25 bin saate ulaşan Sumitomo SH370LHD ekskavatörüyle yaşadığı memnuniyetin ardından 2022 yılında Sumitomo’dan 21 adet ekskavatör tedarik etti. Şirket, bu alımı 2023’te artarak sürdürmeyi planlıyor

-BİZ DE SİSE-BAN’IN YÖNETİM KURULU BAŞKANI NEDİM ACET İLE İŞ YAPIŞ ŞEKİLLERİNİ VE YATIRIMLARINI KONUŞTUK.

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

1978 Batman doğumluyum. Günümüzde Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’nda meclis üyeliği ve TOBB Genel Kurul Delegeliği görevlerim bulunuyor. Sise-Ban İş Makinaları Limited Şirketi olarak ise makine sektöründe hizmet veriyoruz. Merkezimiz Bitlis Tatvan’da olmakla beraber, ayrıca Ankara’da da faaliyet gösteriyoruz.

“YILDA 150-200 ARASINDA İKİNCİ EL MAKİNE SATIŞIMIZ BULUNUYOR”

Geçmişten günümüze iş hayatınızdan bahseder misiniz? Mesleğime ilk olarak Fernas İnşaat’ın merhum Yönetim Kurulu Başkanı Necat Nasıroğlu sayesinde başladım. Kendisini bu vesile ile rahmet ve minnet ile anıyorum. Mutfakta başladığım şantiye hayatında, Fernas çatısından makine şefi olarak ayrıldım. Ardından Şırnak’ta kömür ocaklarında makine konusunda çalışmaya devam ettim ve 2005 yılında Tatvan’a yerleşerek kendi şirketim Sise-Ban’ı kurdum. Şirketimizle birlikte iş makineleri alım-satım ve yedek parça servis hizmetine başladık. Bir dönem başka markalara bayilik de yaptık. 2018 yılının ardından ise ikinci el sektörüne daha da yoğunlaştık. Günümüzde yılda 150-200 arasında ikinci el makine satışımız bulunuyor.

“SİSE-BAN OLARAK BUGÜNE KADAR HANGİ ALANLARA ODAKLANDINIZ?”

Biz makine alım-satım işine yoğunlaştık. 2007 yılında kiralama alanına başladık ve zamanla Tatvan’da kabuğumuza sığmadık. Türkiye’deki makine sektörünün gelişimi ve talepler doğrultusunda 2019 yılında Ankara’ya geldik. Ardından Geliş Madencilik şirketiyle partner olduk. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Sami Bey ile tamamen güvene dayalı bir ortaklığımız ve çalışma hayatımız bulunuyor. Günümüzde Türkiye’de sektörümüzde iyi bir yerdeyiz ve müşterimize kötü makine satmayız! Dolayısıyla tüm müşterilerimiz bizden memnun. Üstelik ikinci el makinelerimizin revizyonlarını da tamamen yetkili servislerde yaptırıyoruz veya daha önceden yetkili servis olup, şu anda bağımsız çalışan deneyimli dostlarımıza yaptırıyoruz. Öte yandan başta Şırnak olmak üzere Balıkesir, Erzurum ve Yozgat’taki maden sahalarımızda faaliyet gösteriyoruz.

“ŞIRNAK’IN, TÜRKİYE’NİN FOSİL ATIK ENERJİ İHTİYACINI ASFALTİT İLE 100 YIL BESLEYEBİLECEK BİR REZERVE SAHİP OLDUĞU SÖYLENİYOR, ŞIRNAK OCAĞINIZDAKİ REZERVLER İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ?”

Özellikle Şırnak’ta yer yüzüne yakın tabakada asfaltit adı verilen bir fosil atık bulunuyor. Bu kömür, petrolün gazının kurumuş versiyonu olarak biliniyor. Şırnak’ın, Türkiye’nin fosil atık enerji ihtiyacını asfaltit ile 100 yıl besleyebilecek bir rezerve sahip olduğu söyleniyor. Ortalama 5000 kaloriye sahip olan bu kömür, aynı zamanda Şırnak kömürü olarak biliniyor. Bu kapsamda Şırnak ili ve çevresinde hangi yatırımları görebiliyoruz? Eskiden terörle anılan Şırnak ocaklarında, günümüzde en az 250-300 civarı iş makinesi çalışıyor. Genelde termik santralleri, çimento fabrikaları bulunuyor. Bunlar arasında Silopi’de yer alan Ciner grubunun termik santrali, Kurtalan’daki çimento fabrikası gibi örnekleri sayabiliriz. Biz de bu bölgeye proje bazlı olarak 2023 yılında 11 makinelik yatırımı hedefliyoruz.

MAKİNELERİNİZİ HANGİ OCAKLARINIZDA KULLANIYORSUNUZ?

Makinelerimizi Şırnak, Erzurum Karayazı ve Yozgat Sorgun’daki ocaklarımız ile Balıkesir krom sahamızda kullanacağız.

İŞ MAKİNELERİNDE YENİ EMİSYON STANDARTLARI SİZCE MADENCİLİK SEKTÖRÜNÜ NASIL ETKİLEYECEK?

Zannederim en yoğun çalışma teknik ve yetkili servislerde yaşanacaktır. Arıza ve gerekli durumlarda müdahale gibi konularda, servislerin yeni emisyon standartlarına uygun makineler hakkında yeterli donanıma sahip olması gerekiyor. Yeni standartlara, Euro 6’ya geçen kamyonlardan aşinayız. Ancak orada da sahada randıman alabilmek adına yazılımların iptal edildiğini görüyoruz. Adblue’nun iptali ise partikül filtrelerini tıkıyor. Bu durum, motor performansını düşürdüğü gibi çevre ve insan sağlığına olan zararın azalmasının da önüne geçiyor. Örneğin 50 aracın ve 15 iş makinesinin çalıştığı bir maden sahasında ortalama 100 insan çalışır. Adblue sayesinde daha az karbon salınımı sağlanması, insan sağlığı açısından da oldukça önemli. Dolayısıyla teknolojiye ayak uydurmamız gerekiyor.

“SENEYE TSM GLOBAL’DEN 30 ADET SUMİTOMO ALMAK ÜZERE 4 MİLYON EURO CİVARINDA BİR BÜTÇE AYIRMAYI PLANLIYORUZ”

TSM Global Ankara Bölge Müdürü Aycan Bey ile diyaloga geçerek iki adet Sumitomo SH350LCH-6 ve iki adet 370 LCH-6 ekskavatör alımı yaptık. Şırnak’ta yer alan kömür ocağımızda kullanmamızın ardından ocaktaki arkadaşlarımız da Sumitomo alımı için yardımcı olmamızı istediler. 2022’de ise toplamda 21 adet Sumitomo alımı gerçekleştirdik. Aldığımız 21 adet makine; 50 ton sınıfı 9 adet, 35-38 ton sınıfı 8 adet, 30 ton sınıfı 2 adet ve 21 ton sınıfı 2 adet makinadan oluşuyor. Yeni makinelerimizin 6 adedi Yozgat-Sorgun’daki ocaklarımız olmak üzere, diğer hepsi Şırnak kömür ocaklarımızda çalışıyor. Önümüzdeki yıl ise TSM Global’den 30 adet Sumitomo almak üzere 4 milyon Euro civarında bir bütçe ayırmayı planlıyoruz.

Paylaş