x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bilal DAĞDAĞAN İstanbul’un Fethi’nin 562’inci Yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

 “Bugün Tarih boyunca nice büyük zaferlere imza atan aziz milletimizin attığı en büyük zafer adımlarından birinin yıl dönümünü idrak ediyor, İstanbul’un fethinin 562’nci yıldönümünü kutluyoruz. İstanbul’un fethi, milli tarihimiz için önemli olduğu kadar, dünya tarihi için de bir dönüm noktasıdır. Cihan tarihinin en önemli hadiselerinden biri olan İstanbul’un Fethi ile sadece teknik anlamda bir çağ değişimi yaşanmamış. Aynı zamanda; kendisine karşı mukavemet gösteren denizcileri, silâhları ile birlikte gemilere bindirip uğurlayan; fethettiği şehirde yaşayanlara “kalkınız, bu andan itibaren ne hayatınız, ne hürriyetiniz için korkmayınız” diyen; “şefkat imparatorluğu” doğmuştur. Bu, Ortaçağ zihniyetine vurulan en büyük darbedir. Bu anlamda 29 Mayıs, bütün Avrupa’nın, hatta dünyanın kutlaması gereken bir yıldönümüdür. 29 Mayıs, tarihi makas değişimlerinden birinin gerçekleştiği, insanlığın yıldızının parladığı sayılı günlerden biridir.

İstanbul’un fethinin bugün bize söylediği sadece, atalarımızın ne kadar savaşçı, yiğit, bahadır insanlar oldukları değildir; bundan çok daha önemlisi zarif, hakka hukuka riayet eden, adaletli bir imparatorluk kurmuş olduklarıdır. Tarih, karşı konulamaz olsa da sadece kaba güce dayalı zaferlerin ne kadar geçici olduğunu gösteriyor. İnsanlığın ortak mirasında ebediyen kalacak olan kadim şehir İstanbul, fethi örneğinde de olduğu gibi, adaletin gücüdür. Bugün, başta Suriye, Nyanmar ve Filistin olmak üzere, dünyanın pek çok yerinde özellikle de Müslüman kardeşlerimize yönelik şiddet olayları, buralardaki küresel güçlerin tutumları, İstanbul’un fethinin öğretici ruhunu herkes için daha da önemli kılmaktadır. ” Bu duygu ve düşüncelerle 562 yıl önce İstanbul’u fethederek, çağ açıp çağ kapatan, askeri bir fetihten daha ziyade, fethettiği İstanbul’da adaleti ve hakkaniyeti gözeten yönetim tarzıyla dünyaya yeni değerler manzumesi sunarak inançları ve dahil oldukları medeniyetler farklı olsa da şehirler değil gönüller fetheden Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere o değerler manzumesini muzaffer kılmak için şehit düşen, ebediyete intikal eden tüm atalarımızı rahmet ve minnetle anar, İstanbul’un fethinin yıldönümünü tekrar kutlarım.”

Paylaş