x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza iletilen yazıda; Ticaret Bakanlığınca İran’a yolcu beraberi veya karayolu, denizyolu ve demiryolu ile döviz getirilmesi veya anılan ülkeden döviz çıkarılması ile ilgili uygulamalar ve bu uygulamalara yönelik takip edilmesi gereken usul/yöntem hakkında bilgilerin iletildiği belirtilmektedir.

Bu kapsamda; İran’da bazı tır şoförlerinin İran gümrüklerinde yolcu beraberi dövizle ilgili sorunlar yaşaması ile ilgili aşağıdaki bilgiler paylaşılmıştır.

İran Merkez Bankası’nın 13.05.2018 tarihinde hayata geçirilen uygulamasına göre; İran’a döviz getirilmesi durumunda, yolcu beraberinde kişi başına 10.000 avro veya karşılığı dövizi aşmayacak şekilde döviz getirilmesinde herhangi bir beyan zorunluluğu bulunmadığı, bu miktarın üzerinde ise ülkeye girişte döviz, banka belgeleri veya isimsiz değerli kağıtların İran gümrük kapılarında bulunan Bank Melli şubelerine bildirilmesi ve doldurulacak beyanname aracılığıyla bir takip kodu alınması gerektiği ifade edilmektedir.

Ülkeye gelişte 10.000 Avro’dan az döviz getirecek kişinin beyan zorunluluğu bulunmamasına rağmen, ülkeden 5.000 Avro’dan fazla para çıkaracak olması durumunda Gümrük Kapılarında Bank Melli şubelerine beyanda bulunmasında ve takip kodu almasında fayda bulunduğu belirtilmektedir.

İran’da yolcu beraberi döviz, banka belgeleri veya isimsiz değerli kağıtların ülkeden çıkarılmasında izin verilen meblağ, yolcu başına havayolu ile 5.000 Avro veya karşılığı dövizdir. Karayolu, denizyolu ve demiryolu ile ise 2.000 Avro veya karşılığı dövizdir.

Bilgilerinize sunarız.

Paylaş