x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Irak’ın Zaho, Duhok ve Erbil şehirlerinde faaliyet gösteren 15 kişilik turizm acenteleri temsilcileri heyeti turizm çalışmaları kapsamında ilçemizi ziyaret etti.

Odamız öncülüğünde Irak ile uzun bir süredir turizm ve yatırım odaklı olarak karşılıklı yürütülen çalışmalar devam ediyor. Yürütülen çalışmalar her geçen gün meyvesini vermeye devam ederken, bu kapsamda bu kez ise Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) olarak turizm acenteleri temsilcilerinden oluşan 15 kişilik heyeti ilçemizde ağırladık. Aralarında Duhok Kültür ve Turizm Müdürü Dindar Mahfuz’unda yer aldığı Irak’ın Zaho, Duhok ve Erbil şehirlerinde faaliyet gösteren turizm acenteleri temsilcileri heyeti bölge ziyareti kapsamında ilçemize ziyarette bulundular. Odamız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Lebit ve Odamız Meclis Başkan Yardımcısı Ecevit Karaman tarafından karşılanan heyet üyeleri Tatvan ve Ahlat ilçemizdeki tarihi ve turistik yerleri gezerek, turizm üzerine düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

Odamız heyetinin eşlik ettiği heyet üyeleri ilçemiz ziyareti kapsamında ilk olarak Tatvan ilçemizde bulunan konaklama tesislerini ziyaret etti. Ziyaret ettikleri tesislerde tesislerin durumu ile ilgili bilgi alan heyet üyeleri daha sonra ise Tatvan ilçe sahilini gezerek, ilçede bulunan Türkiye’nin en büyük feribotları ile ilgili bilgi aldı. Ardından Nemrut Dağı’nın zirvesinde bulunan Türkiye’nin en büyük, Dünya’nın ise ikinci büyük Krater Gölü olan Nemrut Krater Gölü’nü ziyaret etti. Bir süre Nemrut Krater Gölü’nü gezen heyet üyeleri doğal güzelliğe adeta hayran kaldı. Program kapsamında daha sonra Ahlat ilçesine geçen heyet üyeleri burada da tarihi Selçuklu Mezarlığı ve tarihi kümbetleri ziyaret etti. Tatvan ve Ahlat’taki tarihi ve turistik gezilerini ardından tekrar Tatvan ilçesine dönen heyet üyeleri daha sonra Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, . Odamız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Lebit ve Odamız Meclis Başkan Yardımcısı Ecevit Karaman, ilçemizdeki turizm acenteleri temsilcileri, STK temsilcileri ve otel işletmecileri temsilcilerinin katılımıyla turizm üzerine düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Düzenlenen toplantıda; bölgenin turizm potansiyelleri masaya yatırılarak, turizm sektörünün geliştirilmesi noktasında neler yapılabileceği görüşüldü.

Gerçekleştirilen ziyaret programıyla ilgili konuşan Odamız Başkan Yardımcısı Yılmaz Lebit, TATSO olarak uzun bir süredir özellikle turizm sektörü ve İran turizmi ile ilgili çalışma yürüttüklerini söyledi.

Bu çalışmaların bir devamı olarak Irak’ta turizm sektörü üzerine faaliyet yürüten turizm acentelerinin temsilcilerini ilçemizde ağırladıklarını ifade eden Lebit, yürütülen çalışmaların bir bir meyvesini vermeye başlayacağını ifade etti.

Ziyaretten ve misafirperverlikten duydukları memnuniyeti dile getiren heyet üyeleri ise, bölgeyi ciddi anlamda önemsediklerini ifade ederek, karşılıklı olarak yapılacak çalışmalar neticesinde Irak’tan ciddi anlamda turistin bölgeye akın edeceğine inandıklarını dile getirdiler.

Toplantı sonrası son olarak Adilcevaz ilçemize ziyaret gerçekleştiren heyet üyeleri Van’a geçmek üzere ilçeden ayrıldılar.

Paylaş