x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Tatvan ilçemizde yeni hizmete giren tekstil atölyesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İlçemizin Van Gölü sahilinde Girişimciler Mehmet Şimşek ve Besim Demirkan tarafından hizmete açılan 400 kişi kapasiteli tekstil atölyesinin açılış töreni dua edilmesi ve kurban kesilmesiyle başladı.

Düzenlenen açılış töreninde konuşan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, istihdama katkı sunacak olan tekstil atölyesinin hayırlı olmasını diledi.

Yapılan yatırımın guru ve heyecan verici olduğunu ifade eden Vali Ustaoğlu, “Para güzel bir şey, para kazanmak tabiî ki önemli ama en önemlisi de insanın doğduğu, büyüdüğü, acısıyla, tatlısıyla bir çok hatırasını geçirdiği kendi memleketinde, kendi vatandaşlarına iş imkanı sunma adına yapılan bu hizmet kutsal diyebileceğimiz en güzel hizmetlerin başında geliyor. Hele ki Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle 2017 yılında milli istihdam seferberliğini ve çağrısını başlattığı bu dönem içerisinde buraya yapılan hizmet ve yatırımlar çok daha anlamlı oluyor. Bu anlamda bizlerde her zaman bu yatırımcılarımızın yanında olacağız. Çünkü artık bu bölge böyle cesaretli, yürekli, girişimcilerimizin gelip buraya yapacağı yatırımlar bizim açımızdan ne kadar önemli olduğu kadar bu yöredeki vatandaşlarımız açısından da çok daha önemli. Bu anlamda burada bu gün 180 ile istihdama başlayan bu atölye çalışanlarının aileleriyle birlikte yaklaşık bin kişiye katkı sunmuş olacak. Ben bu vesile yüreğini ve cesaretini ortaya koyarak bölgemize yatırım yapan tüm girişimcilerimizi yürekten kutluyorum.” Diye konuştu.

Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan ise, tekstil sektörünün önemine vurgu yaparak, “Bu gün ilçemizde yaklaşık 14 firmada 3 bine yakın vatandaşımız tekstil firmasında iş bulmuş ve çalışıyor vaziyettedir. İnşallah bunların devamı da gelecek. Bu günde zaten bir yeni tekstil atölyesi daha hizmet vermeye başlayacak. İfade edildiği gibi burada şuanda 180 kişi çalışıyor ama inşallah bu sayı kısa sürede 400 kişiye ulaşacaktır. İlimizin ve ilçemizin istihdam sektöründe, istihdam kaynağının en kestirme ve en kısa yollarından bir tanesi de tekstildir. Tabi bu sektör bizim açımızdan avantaj gibi görünse de firmalar açısından da bir avantajdır. Çünkü batıda işçi bulur yetiştirirsiniz bir bakarsınız yan firmaya transfer olmuştur. Dolayısıyla bu gölgede böyle bir durum söz konusu değil, bizim buradaki insanımız yerinde baki, ekmeğine sahip, ekmek yediği tekneye sahip çıkıyor. Bu durum firmalar açısında da bir avantajdır. Bu vesile ile diğer firmalarımızı da bu bölgede yatırım yapamaya davet ederken, bu gün açılışını yapmış olduğumuz bu firmanın ilimize, ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, firma sahiplerine helal bol kazançlar, çalışanlarına ise hayırlı helalinden ekmek diliyorum.” Dedi.

Yaklaşık 12 yıldır tekstil sektöründe hizmet verdiklerini belirten tekstil atölyesi ortaklarından Mehmet Şimsek de “Bölgedeki ilk istihdamımıza geçen yıl Hizan ilçesinde 150 kişinin istihdam edildiği bir fabrika ile başladık. Bu fabrikamızda üretimimiz devam ediyor. Bu anlamda ikinci yatırımımızı da Tatvan ilçemize yapmaya karar verdik. Bu anlamda bu yatırımı yapmamızda katkısı bulunan başta Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bilal Dağdağan ve diğer herkese canı gönülden teşekkür ediyoruz. İnşallah bu yatırımımız bölge halkına hayırlı olur.” Şeklinde konuştu.

Tekstil atölyesi ortaklarından Besim Demirkan ise “Bizim buradaki amacımız kendi hemşerilerimize faydalı olmaktır. Yaklaşık 25 yıldır bizler İstanbul’da bu sektörde hizmet veriyoruz. Bu işe ilk başladığımız günden bu yana hep bir gün memleketimize yönelik bir istihdam sağlama düşüncesi içerisinde olduk ve çok şükür ki bu günde bu düşünce ve isteğimizi hayata geçiriyoruz. Bizim burada açmış olduğumuz bu tekstilde ilk etapta 180 kişi istihdam edilecek. Ama bizim asıl hedefimiz burada 400 kişiye istihdam olanağı sağlamaktır. Bu anlamda üç aşamalı bir yatırım programımız olacak. Birinci aşamasa imalat, ikinci aşama baskı ve nakış, üçüncü aşamada ise tüm işleri bu bölgede yapmak istiyoruz. Allah bizleri mahcup etmesin inşallah.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ilk etapta 180 kişiye istihdam sağlayacak olan atölyenin açılış kurdelesi kesilerek atölyenin içerisi gezildi.

Düzenlenen açılış törenine Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Bitlis İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası ve Bitlis Genç İşadamları Derneği Genel Başkanı Bilal Dağdağan, Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, İstanbul Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Besim Müftüoğlu, Bitlis Genç İşadamları Derneği Bitlis Şube Başkanı ve TATSO Başkan Yardımcısı Cengiz Şahin, Tatvan Belediye Başkan Yardımcısı Halis Başaran, Tatvan İlçe Emniyet Müdürü Uğur Ural, BETAV Yönetim Kurulu Üyesi Nezir Gencer, kurum amirleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Paylaş