x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odamız (TATSO), KOSGEB ve Tatvan ilçesinde faaliyet gösteren Capital Proje ve Danışmanlık işbirliğiyle Tatvan’da açılan “girişimcilik” eğitimini başarıyla tamamlayan 64 girişimciye düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

TATSO’nun konferans salonunda düzenlenen programda, 21 günlük girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan girişimlere hem sertifikaları dağıtıldı hem de girişimcilere iş hayatı ve ticaretle ilgili tecrübeler paylaşıldı.

Düzenlenen sertifika töreninde konuşan Oda Başkanımız Sayın Bilal Dağdağan, girişicilik eğitimini başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan girişimcileri tebrik ederek, iş hayatlarında başarı dileğinde bulundu.

Girişimcilere ticaretin önemi ve riskleri ile ilgili bilgilerde veren Oda Başkanımız Sayın Bilal Dağdağan, “Bu eğitimde önemli olan burada alınan eğitimin yapılacak işte doğru şekilde uygulanmasıdır. Dolayısıyla ticarette dişimizden arttırıp yaptığımız iş kadar harcama yapmamız gerekiyor. Yapılan işten çok harcama yapılırsa bu doğru bir yöntem olmaz. Bu bağlamda baktığımızda inşallah tüm girişimcilerimiz yapacakları işle ilgili başarılı olurlar. Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız en büyük sorun yeni girişimcilerin çok yüksek rakamlarla yatırıma girmesi ve işlerin yolunda gitmemesi nedeniyle hem kendilerini batırması hem de alışveriş yaptıkları esnafları batırmalarıdır. Bu nedenle hedefimizdeki ve hayalimizdeki işi elimizde sermaye ve imkanlara göre seçmeliyiz. Biz batan müteşebbisimiz olmasın istiyoruz. Bu nedenle şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra doğru yatırım ve doğru iş alanı konusunda her zaman girişimcilerimize fikir sunma anlamında yardımcı olmaya devam edeceğiz. Ben bu vesile ile tüm girişimcilerimize tekrar tebrik ediyor ve iş hayatlarında başarılar diliyorum.” Diye konuştu.

Tatvan Kaymakamı Murat Erkan ise, aldıkları sertifikadan dolayı girişimcileri tebrik ettiğini belirterek, “Artık pazarlama, kurumsallaşma, uzun vadede iş yapma üretimin önüne geçti. Aslında pazarlama, kurumsal yapı, uzun vadede iş yapmak demek güven demek. İnsanlar artık yaptıkları işte güven bekliyorlar. Şu anda piyasaların en büyük sıkıntısı güven. Bu anlamda girişimcilik bu işin temelidir. Bence ilk yapılacak olan iş güven konusu olmalıdır. İnsanların güvenini kazandıktan sonra diğer çalışmalar kendiliğinden gelir. Ben üniversitede okurken İktisat ile ilgili bir seminere katılmıştım. Orda semineri veren kişinin ticari anlamda söylediği şey suydu. Ticarette başarılı olmak istiyorsanız üç şeye dikkat edeceksiniz. Birincisi “sermaye” tabiî ki bir miktar sermaye lazım. İkincisi için “ortaklık kurun” diyordu. Bizim şu anda en büyük sıkıntılarımızdan birisi ortaklık kurma noktasında ki sıkıntıdır. Çünkü kendimize de güvenmiyoruz, başkalarına da güvenmiyoruz. Eğer gelişip büyümek istiyorsanız, kurumsallaşmak istiyorsanız ortaklıktan çekinmeyin. Ortaklıkta bereket vardır, hayır vardır, işi kolaylaştırma vardır. Bu bence çok mantıklı. Bizim dinimizde de var bu. Çünkü Allah ilmi isteyene, rıskı istediğime veririm demiş. On kişi ortaklık kurar ve orada bir kişinin rıskını 10 kişi yer. Allah o bir kişi üzerinden o 10 kişinin rıskını verir yani. Bunun aslında dinimizde de güzel bir açıklaması var. Bide ilerde iş kuracaksınız büyüyeceksiniz.  Kendi özel ihtiyacınızı, ailenizin iaşesini hiçbir zaman riske etmeyin. Şu anda piyasaya baktığımız zaman özellikle her şeyini ticarette riske eden insanların akıbetinizi hepimiz görüyoruz. Bu nedenle kesinlikle bunu göz ardı etmemeliyiz. Daha işin başındasınız. İnşallah bundan sonrada her şey arzu ettiğiniz gibi olur. Ben bu vesile ile eğitimde emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve girişimcilerimize iş hayatlarında başarılar diliyorum.” Diye konuştu.  

Yapılan konuşmaların ardından 21 günlük girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan girişimlere sertifikaları dağıtılarak, toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Düzenlenen sertifika törenine Kaymakam Murat Erkan, Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Oda Başkanımız Sayın Bilal Dağdağan, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kızılca, KOSGEB Hizmet Müdürü Fatih Kaya, Bigiad Bitlis Şube Başkanı Cengiz Şahin, Bitlis Galatasaraylılar Derneği Başkanı İdris Dağdağan, Tatso meclis ve yönetim kurulu üyeleri ve girişimciler katıldı.

Paylaş