x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) ile Turizm Tanıtma Platformu (TUTAP) Başkanlığı arasında imzalanarak hayata geçirilmeye başlanan tanıtım projesi kapsamında ilçeye gelen tanıtım ekibi ilçede çekimlere başladı. Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TATSO) ev sahipliğinde projenin çekim startını ilk olarak Tatvan ilçesinden veren tanıtım ekibi, bu kapsamda ilçedeki Nemrut Dağı ve Krater Gölü, Van Gölü başta olmak üzere ilçedeki tarihi ve turistik mekanların çekimini gerçekleştirdi. Tatvan’da yaklaşık iki gün devam edecek olan çekimlerin tamamlanmasının ardından ise çekimlere Bitlis merkez ve diğer ilçelerde devam edilecek.

Protokol kapsamında çekimlere ilk olarak Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Krater Gölü ve diğer tarihi ve turistik mekanlardan başladıklarını belirten Turizm Tanıtma Platformu (TUTAP) Başkanı Fikret Yıldız, milli seferberlik kapsamında kendilerinin de tanıtma seferberliği başlattıklarını söyledi.

Çekimlerin Bitlis merkez ve ilçelerinde yapılacağını ancak tanıtımın Bitlis ile sınırlı kalmayacağını Doğu ve Güneydoğu’da bulunan farklı illerde de aynı tanıtım projesinin hayata geçirileceğini kaydeden TUTAP Başkanı Yıldız, kentte elde ettikleri materyal ve bilgileri, ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirecekleri tanıtım çalışmalarında kullanacaklarını ifade etti.

Amaçlarının Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin tanıtımını yapmak ve turizm potansiyelini en üst seviyeye çıkarmak olduğuna dikkat çeken TUTAP Başkanı Yıldız ayrıca, Bitlis’in UNESCO unsuru olan Ahlat’taki Selçuklu Mezarlığı’nın da ana listeye girmesi için seferberlik kapsamında ciddi bir çalışma yürüteceklerini sözlerine ekledi.

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Meclis Başkanı İhsan Bakırhan ile birlikte tanıtım ekibinin Tatvan’da ki çekimlerine eşlik eden TATSO Başkan Yardımcısı Cengiz Şahin ise, yapılacak tanıtımın bölgeye büyük katkı sunacağını belirtti.

TATSO olarak kendilerinin de projeye tam destek verdiklerine vurgu yapan Şahin, “Memleketimizin her bir köşesi ayrı bir tarih ve doğal güzelliğe sahip. Ancak maalesef yıllarca gerek yaşanan olumsuz olaylar ve gerekse tanıtım eksikliğinden kaynaklanan sebeplerden ötürü bir türlü hak ettiği konuma gelemedi. Ancak bu kez bu proje sayesinde ümit ediyoruz ki ilimiz, ilçeleriyle birlikte bu kez gerçek anlamda hem tanınacak hem de tanıtılmış olacaktır. Çünkü genele baktığımızda bir turist belli tarihi ve turistik güzellikleri görebilmek için birkaç şehir dolaşması gerekirken, Bitlis’te ise tüm bunlar tek şehirde mevcut. Bizim tek eksikliğimiz ise şimdiye kadar bizde mevcut olan ancak birçok şehirde olmayan bu tarihi ve turistik güzellikleri dışa gerçek anlamda aktaramamış olmamızdı. İnşallah bu projenin hayata geçirilmesi ile birlikte artık bu eksiklikte giderilmiş olacak ve başlı başına adeta bir açık hava müzesi konumunda olan Bitlis’imiz ilçeleriyle birlikte her gün binlerce turistin ziyaret edeceği bir tarihi ve turistik şehir haline gelecektir. Bu anlamda TATSO olarak bizlerde şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Bu vesile ile bu projenin hayata geçmesinde büyük emekleri bulunan başta Eren Holding ile BETAV Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren abimize, Turizm Tanıtma Platformu yetkililerine ve diğer katkı sunan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Öte yandan, imzalanan protokol kapsamında Tatvan’daki çekimlerin tamamlanmasının ardından çekimler, Bitlis merkez ve diğer ilçelerindeki tarihi ve turistik mekan çekimleriyle devam edecek.

Paylaş