x
T A T V A N T S O

info@tatso.org.tr

Duyurular

Türkiye – Türkmenistan İş Forumu

Detaylar

Odamız Üyesi “Refa Gökbulak Selçuklu Baston” yetkilisi Refa Gökbulak, Tasarladığı el yapımı bastonlarla bastona olan ilgiyi arttırdı.

Gerek ilçenin tanıtımına destek sunmak ve gerekse daha kaliteli ve daha güze tasarımlı bastonlar üretmek için hummalı çalışmalar yürüten Refa Gökbulak, bunu gerçekleştirmek için önce bu alanla ilgili ön lisans programı okudu. Ardından bilgi ve birikimini tasarladığı el yapımı bastonlar üzerinde göstermeye başladı. Tasarladığı el yapımı bastonları başta Abdullah GÜL, Kenan EVREN, Turgut ÖZAL, Süleyman DEMİREL, Ahmet Necdet SEZER, Tansu ÇİLLER, Alparslan TÜRKEŞ, Mesut YILMAZ, Devlet BAHÇELİ, Türk Cumhuriyetleri Devlet Başkanları, B.Clinton, Hilmi ÖZKÖK, Doğan GÜREŞ ve birçok devlet adamı, ordu komutanları, sanatçılar, yazarlar, sivil toplum örgütleri başkanları başta olmak üzere tüm kesimlere ulaştırdı. Refa Usta Ahlat Bastonunun bir turistik ürün olarak öne çıkması yönünde çalışmalar yaptı. Bastonculuğa ilgiyi arttırdı. Bugün Ahlat Bastonları 150 çeşidi ile renk, desen, motifi ile her kesimden ilgi gören bir el sanatı konumuna gelmiştir. Refa Usta yaptırdığı baston kataloğu, oluşturduğu web sitesi ve katıldığı fuarlar ile Ahlat Bastonunun tanıtımına ve pazarlamasına katkı sağlamaktadır.

MESLEKİ FAALİYETİ:

Ahlatlı baston ustası Refa GÖKBULAK, mesleki hayatına 1986 yılında yine baston ve ahşap ustası babasının yanında başladı. 1986-1992 yılları arası Refa Usta’nın çıraklık ve kalfalık yıllarıdır. Bu dönemde baston yapımında kullanılacak ceviz ağaçlarının ve boynuzların tespiti, biçimi, kurutulması, kabaca işlenmesi, cilalama tekniklerinin yanında baston üzerine işlenecek Türk motiflerinin seçilmesinde dikkat edilecek hususlar, nakış yapılması, oyma ve kakma teknikleri hakkında bilgi ve becerilerini arttırdı.


1992 yılında ustalığa başlayan Refa Usta, 1992’den bugüne kadar Ahlat bastonlarının aslına sadık kalmak suretiyle biçim ve süsleme bakımından çeşitlendirilmesinde büyük rol oynadı. Yine birçok fuar, festival ve sergiye katılarak tanıtıma büyük katkı sağladı. Türkiye ve Yurt dışında önemli liderlere baston yaptı. Cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal, Süleyman DEMİREL, A.Necdet SEZER; başbakanlarımızdan Tansu ÇİLLER, Mesut YILMAZ, R.Tayyip ERDOĞAN; Amerika Birleşik Devletleri Başkanlarından Bill CLİNTON; yabancı büyük elçiler. Genel Kurmay Başkanlarımız, ordu komutanlarımız, bakan ve milletvekillerimiz, rektörler ve devlet adamlarına bastonlar yaptı.

Paylaş